İKD: Silahlarınızdan, fetvalarınızdan, yasalarınızdan daha güçlüyüz

İKD: Fetvalarınızdan yasalarınızdan daha güçlüyüz
3 Mart 2016
İKD ÇAĞIRIYOR! Gericiliğe karşı kadınlar mücadeleye!
16 Nisan 2016
Tümü

İKD: Silahlarınızdan, fetvalarınızdan, yasalarınızdan daha güçlüyüz

http://www.abcgazetesi.com/ikd-silahlarinizdan-fetvalarinizdan-yasalarinizdan-daha-gucluyuz-9758h.htm

İlerici Kadınlar Derneği kurucu GYK üyesi Nuray Yenil: Sesimizi daha çok yükseltmek, mücadeleyi büyütmek zorundayız.

Alev Doğan/ABC Gazetesi

10 Ocak 2016’da gerçekleştirdiği etkinlik ile “yeniden” tarih sahnesine çıkan ve kuruluşunu tamamlayan İlerici Kadınlar Derneği, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için eylem çağrısında bulundu.

6  Mart Pazar günü, İstanbul, İzmir, Antalya , Ankara, Gaziantep, Bursa, Edirne, Eskişehir ve Çanakkale’de gerçekleştirilecek eylemler, İKD’nin ilk eylemi olmasının yanı sıra, kadının bedeni, emeği ve kimliği üzerinde artan baskıların her geçen gün arttığı ülkemizde ayrı bir önem taşıyor.

“Mücadeleyi büyütmek zorundayız”

Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz İKD Kurucu GYK üyesi Nuray Yenil, kadınların silahlardan, fetvalardan ve yasalardan daha güçlü olduğunu belirtirken, yapmış oldukları eylem çağrısına ilişkin şu ifadeleri kullandı;
“Bugün her gün yaşanan kadın cinayetleri, tacizler ortadayken, esnek çalışma adı altında kadının daha fazla sömürülmesi gerçeği varken, bölgede gerçekleşen savaşta, göçlerde en fazla etkilenen kadınlar iken, bu 8 Mart bizler için sesimizi daha fazla yükseltmemizi ve mücadelemizi büyütmemizi zorunlu kılıyor”

“Esnek ve güvencesiz çalışmayı reddediyoruz”

Kadın katillerini, tecavüzcüleri koruyan yasaların derhal kalkması, gericiliğe karşı laikliğin sesinin yükseltilmesi gerektiğini ifade eden Yenil, kadın emeğinin gaspının önünü açan kıdem tazminatı yasasına ilişkin ise şunları kaydetti; “İş yaşamında kayıt dışı, güvencesiz ve sigortasız çalıştırılan en büyük kesimi kadınlar oluşturuyor. Evde parça başı çalışma ya da tarımda ücretsiz aile işçiliği halen kadınların en yaygın çalışma şekli. Bugünlerde Meclis’e getirilen yeni yasa tasarısı, kadınların bu çalışma şeklini perçinlemekte diğer emekçiler için de esnek çalışma modelini dayatmaktadır. Esnek ve güvencesiz çalışmayı reddediyoruz”

 

Eylem saat ve bilgileri:

İstanbul 6 Mart Pazar 13:00 Kadıköy Kilise Meydanı

Ankara 5 Mart Cumartesi 14:00 Sakarya Meydanı

İzmir 6 Mart Pazar 13:00 Bornova Stadı önü

Edirne 6 Mart Pazar 12:00 Edirne NHKM

Antalya 6 Mart Pazar 14:00 Aydın Kanza Pazarı

Eskişehir 6 Mart Pazar 13:30 Pan Cafe

Gaziantep 6 Mart Pazar 14:00 Yeşilsu Meydanı

Bursa 6 Mart Pazar 13:00 Nilüfer Cumhuriyet Meydanı

Çanakkale 6 Mart Pazar 13:00 Biga Kapalı Çarşı önü