İlerici Kadınlar Derneği: Silahlardan ve fetvalardan daha güçlüyüz

Esnek Çalışma Yasa Tasarısını Meclisten Çekin!
27 Şubat 2016
İKD: Fetvalarınızdan yasalarınızdan daha güçlüyüz
3 Mart 2016
Tümü

İlerici Kadınlar Derneği: Silahlardan ve fetvalardan daha güçlüyüz

http://www.birgun.net/haber-detay/ilerici-kadinlar-dernegi-silahlardan-ve-fetvalardan-daha-gucluyuz-105360.html

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında eylem ve etkinlik çağrısı yapan İlerici Kadınlar Derneği, “Kadına yönelik şiddetin, tacizin, tecavüzün ve cinayetlerin her geçen gün arttığı, toplumun gericileştirildiği, AKP’nin savaş alanına çevirdiği, yasalar ile kadın emeğinin gaspının önünün açıldığı ülkemizde, kadınların mücadeleyi yükseltmesi bir zorunluluktur.” dedi.

İKD’nin Kurucu GYK üyesi Nuray Yenil, kadınların silahlardan, fetvalardan ve yasalardan daha güçlü olduğunu belirtirken, ‘mücadeleyi büyütme’ çağrısı yaptı.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde İstanbul, Ankara, İzmir, Edirne, Antalya, Eskişehir, Antep, Bursa ve Çanakkale’de gerçekleştirilecek eylemlerin çağrı metni şöyle:

“GERİCİLİĞE, SAVAŞA VE SÖMÜRÜYE KARŞI

YAŞASIN DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ! YAŞASIN 8 MART!

8 Mart 1857 tarihinde ABD’de New Yorklu dokuma işçisi kadınların 16 saatlik iş gününün 10 saate indirilmesi ve ücretlerin artırılması talebi ile başlattıkları grev, o zamana kadarki en kitlesel kadın eylemine dönüştü. Polisin kadınları fabrikaya kapatması sonrası fabrikada çıkan yangında 129 kadın işçi hayatını kaybetti…

Bugün memleketimize bakıldığında da her gün yaşanan kadın cinayetleri, tacizler ortadayken, esnek çalışma adı altında kadının daha fazla sömürülmesi gerçeği varken, bölgede gerçekleşen savaşta, göçlerde en fazla etkilenen kadınlar iken, bu 8 Mart bizler için sesimizi daha fazla yükseltmemizi ve mücadelemizi büyütmemizi zorunlu kılıyor.

– Kadın katillerini ve tecavüzcüleri koruyan yasalar derhal kaldırılmalı ve buna yönelik hiçbir adım atmayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı istifa etmelidir!

Taciz, tecavüz ve kadın cinayetleri yaşamımızı karartmaya devam ediyor.

Sorunun birinci elden muhatabı olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ise kadına yönelik şiddetin artmadığını, algıda seçicilik olduğunu söylüyor. Aile içi şiddete çözüm olarak uzlaştırma ve kadını evine geri gönderme uygulamasını reddediyoruz!

– Diyanet kapatılmalıdır!

Son dönemlerde toplumsal yaşamı dini referanslarla yeniden şekillendirmeye çalışan AKP iktidarı, Diyanet’in daha etkin bir rol almasının önünü açtı. Verdiği her fetva ve yaptığı her açıklama ile kadın kimliğini aşağılayan Diyanet, işlenen kadın cinayetlerine adeta davetiye çıkarıyor. Diyanet, kadın düşmanı söylemleri, fetvaları, tartışma yaratan bütçesi ve lüks makam araçlarıyla topluma zarar vermektedir. Gericiliğe karşı laiklik için mücadelenin ön saflarında yer alacağımızı ilan ediyoruz!

– AKP iktidarı ve yandaşları savaş kışkırtıcılığı yapmaktan derhal vazgeçmeli, cihatçı çetelere silah ihracını ve her türlü desteği durdurmalıdır!

Bölgemizde emperyalist ülkelerin çıkarları uğruna körüklenen savaşlar, ülkemizde yaşanan çatışmalar sonucunda kadınlar katlediliyor. Gaziantep’te IŞİD çetesinin Ezidi kadınları pazarladığı mekanlar tespit edilirken mahkemeler suçluları tutuklamak yerine jet hızı ile davayı kapatmayı tercih ediyor. Çocuklarımızın, gençlerimizin ölmesine seyirci kalmayacağız, savaşa karşı mücadeleyi yükselteceğiz!

– Kadınları iş yaşamından daha fazla uzaklaştıracak olan yasa geri çekilmelidir!

İş yaşamında kayıt dışı, güvencesiz ve sigortasız çalıştırılan en büyük kesimi kadınlar oluşturuyor. Evde parça başı çalışma ya da tarımda ücretsiz aile işçiliği halen kadınların en yaygın çalışma şekli. Bugünlerde Meclis’e getirilen yeni yasa tasarısı, kadınların bu çalışma şeklini perçinlemekte diğer emekçiler için de esnek çalışma modelini dayatmaktadır. Esnek ve güvencesiz çalışmayı reddediyoruz!”

İlerici Kadınlar Derneği

Eylem saat ve bilgileri:

İstanbul 6 Mart Pazar 13:00 Kadıköy Kilise Meydanı

Ankara 5 Mart Cumartesi 14:00 Sakarya Meydanı

İzmir 6 Mart Pazar 13:00 Bornova Stadı önü

Edirne 6 Mart Pazar 12:00 Edirne NHKM

Antalya 6 Mart Pazar 14:00 Aydın Kanza Pazarı

Eskişehir 6 Mart Pazar 13:30 Pan Cafe

Antep 6 Mart Pazar 14:00 Yeşilsu Meydanı

Bursa 6 Mart Pazar 13:00 Nilüfer Cumhuriyet Meydanı

Çanakkale 6 Mart Pazar 13:00 Biga Kapalı Çarşı önü