EMPERYALİST BARBARLIK YENİLECEKTİR
15 Nisan 2018
Türkiye’de Çocuk Olmak-2018- Tülin Tankut yazdı ”Çocuklarımızın Geleceği”
23 Nisan 2018
Tümü

GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ ÇOCUKLAR

GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ ÇOCUKLAR !

Bugün bir yandan Çocuk Bayramını kutlarken öte yandan çocuklarımızın geleceğini karartan gerici bir dönemden geçmekteyiz;

Çocuk istismarı, çocuk işçiliği, yoksulluk ve şiddet çocuklarımızın yaşadığı karanlığın değişik veçheleri olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye’de 7.5 milyon çocuk şiddetli maddi yoksunluk içinde yaşıyor! Bu çocuklar, barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçlardan yoksunlar. Türkiye’deki çocukların % 40’ının evinde beslenme, % 28’inin evinde ise ısınma sorunu var.

Türkiye’de çocuklar hem ağır ve tehlikeli işlerde, hem de kayıt dışı çalıştırılıyor. Her 10 çocuktan 8’i kayıt dışı çocuk işçi.

Çocuk istismarında yüzde 700 artış gözlemlenirken yeni hazırlanan ve meclise sunulan yasa tasarısı istismarı önlemekten ve istismarcıları caydırıcılıktan çok uzak.

Ülkemizde bir milyon çocuk tarikatların ve cemaatlerin insafına terkedilmiş durumda.

Bugün aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının yıldönümü. 98 yıl önce ilericiliğin sembolü olarak açılan Meclis, bugün gerici uygulamalarla gündeme geliyor. Geçtiğimiz günlerde TBMM çatısı altında kadınlara uygulanan sahne yasağı nasıl bir dönemden geçtiğimizin açık beyanıdır.

Kadınları ikincil hale getiren, çocuklarımızın geleceğini karartan bu düzen değişecek. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlarken geleceğimiz için, eşitlikçi bir düzen, insanca bir yaşamı kurmak için mücadeleyi büyüteceğiz. İnanın çocuklar güzel günler göreceğiz!

İLERİCİ KADINLAR DERNEĞİ

23.04.2018