Türkiye’de artan intihar oranları ve ekonomik kriz
24 Aralık 2019
2020’yi Kazanmak İçin…
16 Ocak 2020
Tümü

2019 KADIN ALMANAĞI

Krizlerle beslenen, gericiliğin hüküm sürdüğü, yaşam hakkımızın hiçe sayıldığı

BU DÜZEN DEĞİŞMELİ!

2019 yılında neredeyse her güne bir kadın cinayetiyle uyandık. 2019’da en az 334 kadın öldürüldü. 55 kadının ölümü ise şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçti.

Kadına yönelik şiddet arttı. İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı rapora göre 2019’un ilk 10 ayında gerçekleşen kadına yönelik şiddet vakası 157 bin 150 oldu. Mart 2019 itibariyle hayata geçirilen Kadın Destek Uygulamasına (KADES) ise 15 bin başvuru yapıldı.

Kadına yönelik şiddete ve kadın cinayetlerine karşı kadınlar sokaklarda eylemlerini sürdürdü. Emine Bulut’un ”ölmek istemiyorum” sözleri binlerce kadının çığlığına dönüştü.

Gerici ve yandaş basın yayın kuruluşları İstanbul Sözleşmesi’nin iptali için propaganda faaliyeti yürüttü. Kadına yönelik şiddet artarken, gericiler her fırsatta ”aileyi yıkan sözleşme” düsturunun arkasına sığınarak İstanbul Sözleşmesi’ni ve bununla bağlantılı 6284 sayılı kanunu hedef tahtasına oturtarak kadın düşmanlıklarını sergiledi.

Nafakanın sınırlandırılması gündeme getirildi. Kadınların süresiz ve her koşulda nafaka aldığı algısı yaratılarak ”mağduriyet”lerin giderilmesi için çalıştaylar düzenlendi. 2020 yılında meclis gündemine gelmesi beklenen yeni düzenleme ile nafaka süresinin evlilik süresine göre belirlenmesi öngörülüyor.

Çocuk istismarları devam etti. Bununla birlikte evlilik kılıfı altında çocuk istismarına af tartışmaları gündemdeydi. İkinci yargı paketinde yer aldığı bilinen af düzenlemesinin 2020 yılında meclis gündemine gelmesi bekleniyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Kadın Üniversiteleri projesi 11. kalkınma planına dahil edildi. Böylece harem selamlık üniversite eğitiminin önü açıldı.

Eğitimin gericileştirilmesi doğrultusunda pek çok adım atıldı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Danıştay’ın tersi yönde kararlarına rağmen tarikat ve cemaat uzantısı dernek ve vakıflarla yeni protokoller imzaladı. MEB’in bu dönem programına alacağını duyurduğu toplumsal cinsiyet eşitliği konusu ise gericilerin baskısıyla hızlıca programdan çıkarıldı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Toplumsal Cinsiyet Tutum Belgesinde geri adım attı.

İktisadi krizin ağırlığı altında ezilen milyonlarca emekçi işsizlik ve yoksullukla karşı karşıya kaldı. Özellikle genç kadın işsizliğinde büyük artış yaşandı. Kriz koşullarının yarattığı bir başka olgu ise art arda yaşanan intihar vakaları oldu.

2019 yılında çok sayıda işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisinin raporlarına göre geçtiğimiz yıl iş cinayetlerinde en az 103 kadın işçi hayatını kaybetti.

2019 yılında kadınlar işten atmalara, hak gasplarına karşı çıkmak ve sendikal hakları için mücadelenin ön saflarındaydı.

2019 yılında kadınlar krize, sömürüye, gericiliğe, şiddete boyun eğmeyeceklerini bir kez daha gösterdi. Eşitlik için, insanca bir yaşam için 2020 yılına daha örgütlü, daha güçlü giriyoruz. Bu düzen değişecek….

Ocak

 • Ocak ayında en az 23 kadın öldürüldü. 4 kadının ölümü ise şüpheli ölüm şeklinde kayıtlara geçti.

 • Çankaya Üniversitesi öğrencisi Hasan İsmail H. (23) sınav esnasında kopya çektiği gerekçesiyle hakkında tutanak tutan araştırma görevlisi Ceren Damar’ı (34) tabancayla vurarak defalarca bıçakladı. Cinayetten sonra kaçan Hasan İsmail H. yakalandı. Hasan İsmail H.’nin sınavdan sonra birkaç kez Ceren Damar’ın odasını bastığı, daha sonra eve gidip babasının tabancasını alarak cinayeti işlediği ifade edildi.

 • Edirne’de Kübra Olgun boşanmak üzere olduğu ve uzaklaştırma kararı bulunan eşi tarafından pompalı tüfekle öldürüldü. Kübra Olgun’un ablası Hatice Özcan’a, en son eşinin kendisinin boğazını sıkarak öldürmeye çalıştığını söylediği ve “Bu adam beni öldürecek, kurtarın beni” dediği öğrenildi.

 • Ocak ayında yaşanan iş cinayetlerinde 11’i kadın olmak üzere 155 işçi yaşamını yitirdi. Kadın işçi cinayetleri tarım, tekstil, ticaret, eğitim işkollarında gerçekleşti.

 • Malatya’da yaşayan S. G., evinin önünde silah sıkarak, babasının iş yerini yakarak kendisini öldürmeye teşebbüs eden Özkan O.’dan birçok kez şikayetçi olmasına rağmen, sanığın koruyucu tedbir kararı verilerek tutuksuz yargılandığını belirterek “Devlet ben öldükten sonra mı koruyacak?” dedi.

 • İskenderun’da eski erkek arkadaşı tarafından asit saldırısına uğrayan Berfin Özek yüzünde ağır yaralarla hastaneye kaldırıldı.

 • İzmir’de A.Ç. (40) yaşları 7-10 olan üç kız çocuğuna okul önünde cinsel istismarda bulundu. A.Ç. tutuklanırken, A.Ç.’nin iki çocuğa yönelik çocuğun cinsel istismarı suçundan 2015’te açılan davada tutuksuz yargılandığı ifade edildi.

 • Malatya’ya bağlı Doğanşehir ilçesinde, bir ilköğretim okulunda öğretmeninin 3’üncü sınıftaki öğrencisinin psikolojik durumunda değişiklik olduğunu fark etmesi, 9 yaşındaki N.’nin 9 ay boyunca 4 kişi tarafından cinsel istismara uğradığını ortaya çıkardı.

 • İstanbul Küçükçekmece Kadriye Moroğlu Lisesi’nde yaşanan tacize karşı eylem yaptıkları için disiplin cezası alan öğrencilere, karne gününde notları gereği hak ettikleri halde takdir ve teşekkür belgesi verilmediği ortaya çıktı.

 • Ankara’da bir plazanın 20. katından atılarak öldürülen Şule Çet cinayetinin faillerinin, bir adli tıp uzmanına parayla hazırlattığı raporda “Bir kadın bir erkekle tenhada içmeyi kabul etmişse cinsel ilişkiye rıza göstermiştir.” denilerek failler aklanmaya çalışıldı.

 • Bursa’da taşeron bir firmada çalışan Emine Arık, iğne iplik koymak için iş yerinde bulduğu boş bir çikolata kutusunu evine götürdü. Emine Arık hırsızlık yaptığı gerekçesiyle işinden atıldı, Arık’ın tazminatı ise ödenmedi.

 • Kadına yönelik şiddet artarken, şiddeti körükleyen açıklamalar da devam etti. Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç “Eşler tartıştığında kadın, karakola telefon açıp şikayette bulunduğunda koca evden uzaklaştırma alıyor. Bu da öfkeyi ve kadına şiddeti körüklüyor. Biz eşler ayrılsın diye kanun çıkarmışız.” diyerek kadına yönelik şiddeti meşrulaştırmaya neden olan bir açıklama yaptı.

 • Türk Halk Müziği sanatçısı Güler Işık, “Dinimizde kadın sesi günah.” diyerek şarkı söylemeyi bıraktığını açıkladı.

 • Ankara’nın Sincan ilçesindeki Akşemsettin İlkokulu Müdürü, dinen caiz olmadığı gerekçesiyle kadın öğretmenlerin topuklu ayakkabı giymesini yasakladı

 • #10yearschallenge etiketi ile başörtüsünü çıkaran kadınların sosyal medya paylaşımları büyük yankı uyandırdı.

 • Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan Tahincioğlu Grubu’na bağlı Eksen Makina’da ücretleri ödenmeyen yüzden fazla kadın işçi eylem başlattı.

 • Suudi Arabistan’da, Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından başlatılan reformlar kapsamında, kocaları tarafından boşanan kadınlara cep telefonu mesajı gönderilmesine dair düzenleme yürürlüğe girdi. Erkeklerin tek taraflı olarak evliliği sonlandırabildiği ülkede kadınlar boşandıklarını mahkemeden karar çıkar çıkmaz öğrenebilecek. Daha önce eşleri tarafından boşanan kadınlara herhangi bir bilgilendirme yapılmıyordu.

 • İspanya’da aşırı sağcı Vox Partisinin, kadına yönelik şiddetle mücadele yasasının iptaline ilişkin girişimlerine karşı bir araya gelen kadın örgütleri 50’den fazla şehirde gösteri düzenledi.

 • Pek çok filmde rol alan sinema emekçisi Ayşen Gruda hayatını kaybetti.

Şubat

 • Şubat ayında en az 31 kadın öldürüldü.

 • 23 yaşındaki Meryem Baskındağlı boşanmak üzere olduğu şahıs tarafından öldürülerek ormanlık alana atıldı.

 • 1 aydır kayıp olduğu için aranan 25 yaşındaki Afganistan uyruklu Mesude Haşimi Burdur’un parçalanmış haldeki cesedi boş bir arazide toprağa gömülü olarak bulundu.

 • 26 yaşındaki erkek arkadaşı E.Ç. tarafından defalarca bıçaklanan 23 yaşındaki Rabia K. İstanbul’da bir mesire alanında ölü olarak bulundu.

 • Hatay’da Afrin Çayı’nda Suriye uyruklu olduğu öğrenilen 3 kadının cesedi bulundu.

 • Şubat ayında 9’u kadın olmak üzere 125 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Kadın işçi cinayetleri tarım, gıda ve tekstil işkollarında gerçekleşti.

 • Ankara’da bir plazanın 20. katından atılarak öldürülen ve intihar süsü verilen Şule Çet cinayetinin ilk duruşması yapıldı. Duruşmada sanıkların avukatının Şula Çet’in bakire olmadığı yönündeki ifadeleri tepkiyle karşılandı.

 • Yargıtay 1. Ceza Dairesi, başkentte bir rezidansta, ismi Fatih Projesi yolsuzluğuna da karışan Murat Akar tarafından dövülerek öldürüldüğü belirlenen MEB çalışanı Ayşe Atasayar cinayetine ilişkin davada vahim bir karara imza attı. Yüksek mahkeme, Atasayar’ı dövdükten sonra 2 gün hastaneye götürmeden ölümünü bekleyen Akar hakkında “kasten öldürme” suçundan verilen 25 yıl hapis cezasını, sanık lehine bozdu. Yargıtay, sanık Akar’ın, cezasını neredeyse yarı yarıya indirecek olan “kasten yaralama sonucu ölüme neden olma” suçundan hüküm kurulmasını istedi.

 • Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği’nin (TAYAD) Ankara Sakarya Caddesi’nde yaptığı eyleme destek veren bir üniversite öğrencisi, polis tarafından gözaltına alındığı sırada cinsel tacize uğradı.

 • 31 Mart yerel seçimlerinde AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Binali Yıldırım seçmenlere hitaben yaptığı konuşmada kadınlara pozitif ayrımcılıktan yana olmadığını belirterek, ”mutlu evliliğin sırrı; itaat et, rahat et” şeklinde konuştu.

 • Yeni Şafak gazetesi yazarı Faruk Beşer, kadınları hedef alan bir yazı kaleme aldı. Faruk Beşer yazısında “Kadını kocasına karşı kışkırtanlar da, ona; senin de bir maaşın olsun, ayaklarının üzerinde durabilesin, kocanın eline bakma, diyenler de şiddeti körükleyenlerdir. Yani, kocanın eline bakma, ama başka erkeklerin eline bak, kariyerin için onlara kompliman yap, emirlerine itiraz etme, işini sağlama al, ama kocan en ufak bir laf ederse restini çek, korkma maaşın var ve aile kanunu da senden yanadır, ayrılırsan ömür boyu nafaka alırsın, diyenler de şiddeti ve ailenin dağılmasını körükleyenlerdir.” ifadelerini kullandı.

 • YÖK, gericilerin baskısı üzerine Özgecan Aslan’ın katledilmesinin ardından yayımlanan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Tutum Belgesi’nden geri adım attı. YÖK Başkanı Yekta Saraç Toplumsal Cinsiyet Eşitliği kavramının toplumsal değerlerimiz ve kabullerimizle mütenasip olmadığı ve toplumca kabul görmediğini ifade ederek bunun yerine aile kavramını kullanacaklarını söyledi.

 • İran Devlet Televizyonu, Almanya Birinci Ligi’nde oynanan Augsburg-Bayern Münih maçını, kadın bir hakem tarafından yönetildiği için yayınlamadı.

Mart

 • Mart ayında en az 22 kadın cinayeti işlendi. Bu kadınların en az 8’i ayrılmak veya boşanmak istedikleri kişilerce öldürüldü.

 • 16 Mart’ta, 22 yaşındaki Fatma Erdoğan, şiddet gördüğü için boşanmak istediği kocası tarafından 2 el ateş edilerek öldürüldü. Fatma Erdoğan’ın eşi tarafından öldürülmekle tehdit edildiği için uzaklaştırma kararı aldırdığı, öldürülmeden 15 dakika önce 155’i arayarak polisten yardım istediği öğrenildi.

 • Mart ayında en az 6 kadın tecavüze uğradı, en az 20 kadın şiddete maruz kaldı.

 • Mart ayında 4’ü kadın olmak üzere 108 işçi iş cinayetinde hayatını kaybetti. Kadın işçi cinayetleri tarım ve sağlık işkollarında gerçekleşti

 • Aydın Nazilli Belediye Başkanı MHP’li Haluk Alıcık’ın belediye çalışanı bir kadına şiddet gösterip hakaret ettiği görüntüler ortaya çıktı. Alıcık, halen MHP Aydın İl Başkanı olarak görev yapıyor.

 • Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Prof. Dr. Bedri Gencer, artık ‘Kadın eli sıkmayan mürteci bürokrat’ haberleri çıkmadığı için hayıflandı. Gencer ‘namahrem ile tokalaşma kaygısı kalmadı’ diyerek 28 Şubat’ın ebedi kılındığını söylemesi tepkilere neden oldu.

 • Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Uyarıyorum! Çocuklarınızı Üniversite için başka şehirlere SAKIN göndermeyin, engel olamıyorsanız onlarla, o şehre siz de yerleşin. Çoğunun, ne giydiklerinden, ne yiyip-içtiklerinden, kimlerle düşüp-kalktıklarından haberiniz olmuyor. Çocuklarınızı dizinizin dibinden ayırmayın.” ifadelerinde bulundu. Sofuoğlu’nun açıklamaları akademideki gericileşmeyi gözler önüne serdi.

 • Emine Erdoğan, kendisinin öncülüğünde başladığı söylenen “Sıfır Atık Projesi”nin, Diyanet İşleri Başkanlığında “Sıfır Atık-Sıfır İsraf” temasıyla uygulanması çalışmalarına ilişkin tanıtım toplantısında konuştu. Erdoğan konuşmasında ”Biz, sadece kendi çeşmemizden, ampulümüzden, soframızdan değil, yeryüzünde halife olmanın sorumluluğunu taşımaktan mesulüz.” ifadeleriyle halifelik ilan etti.

 • MEB’in Ensar Vakfı ile 2017’de imzaladığı örgün eğitimde işbirliği protokolünün yürütmeyi durdurma kararına karşı yaptığı itiraz, Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu’nda reddedildi.

 • 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla ülkemiz dahil dünyanın birçok yerinde kadınlar sokaklara çıkarak eşitlik ve özgürlük taleplerini haykırdılar.

 • İlerici Kadınlar Derneği (İKD) 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında 10 Mart 2019 günü ‘Emekçi Kadınlar Kurultayı’ gerçekleştirdi. “Kadınlar krize karşı sözünü söylüyor: Sömürü ve yoksulluk kaderimiz değildir!” başlığıyla düzenlenen kurultayın ardından Kadıköy Süreyya Operası önünde 8 Mart eylemi düzenlendi.

 • İKD 8 Mart kapsamında İzmir, Antalya, Kocaeli ve Gaziantep’te de çeşitli etkinlikler düzenledi.

 • 8 Mart’ta kadınlar 17. Feminist Gece Yürüyüşü için İstanbul Beyoğlu’nda bir araya geldi. Yürüyüşteki kadınlara biber gazı ile saldırılması ve polis şiddeti tepkilere neden oldu.

Nisan

 • Nisan ayında 31 kadın öldürüldü, 9 kadının ölümü şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçti. En az 2 kadına tecavüz edildi, en az 22 kadına yönelik de taciz suçu işlendi, en az 23 kadın şiddete maruz kaldı. İki kadın sistematik cinsel saldırı sonrası öldürdü.

 • Öldürülen kadınlardan en az üçü, savcılığa korunma talebinde bulunmuştu.

 • Antalya’da Ekim 2018’de sevgilisi Ziynet Terzi’yi silahla öldüren E.Ç.’nin davası Nisan ayında Antalya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Savcı, “tasarlayarak öldürme” suçundan sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapsini talep etti. Sanık dolandırıldığını ve aldatıldığını iddia etti. Mahkeme ise “tasarlayarak öldürme” suçundan ağırlaştırılmış hapis cezası verirken sanığın duruşmadaki “saygın” tutumu sebebiyle cezayı müebbet hapis cezasına indirdi.

 • Erzurum’da eski karısı Neslihan Kızılkaya’yı defalarca bıçaklayarak öldüren H.İ.K.’nin Eylül 2016’da aldığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, Nisan ayında kararın temyize götürülmesinin ardından bozuldu.

 • Afyonkarahisar’ın Çavdarlı köyünde, Ramazan Demir (30) birlikte yaşadığı ve 10 çocuğunun annesi olan imam nikahlı eşi Mukadder Nogay’ı (40) sopayla döverek öldürdü.

 • Nisan ayında yaşanan iş cinayetlerinde 7’si kadın olmak üzere 145 işçi hayatını kaybetti. Kadın işçi cinayetleri tarım, tekstil, eğitim ve sağlık işkollarında gerçekleşti.

 • Giresun’da 2016 yılında yüzde 75 zihinsel engelli olan H.K.’ye (27) tecavüz eden ve cinsel saldırı sonucu H.K.’nin hamile kalmasına sebep olan O.Y. ve M.Ç.’nin yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Adli Tıp Kurumu, H.K.’nin engelli olmadığını iddia etmesine karşı H.K.’nin babası A.K, çocuğunun engelli olduğuna dair evrakların olduğunu söyledi. Sanıklar ise H.K.’nin rızasının olduğunu iddia etti. Mahkeme, delil yetersizliği gerekçesiyle “nitelikli cinsel saldırı” ve “konut dokunulmazlığı ihlali” suçundan yargılanan iki zanlının beraatına karar verdi.

 • Uşak’taki bir sevgi evinde kalan 28 kız ve erkek çocuğuna cinsel istismar, taciz, şiddet, eziyet, kötü muamele ve hakarette bulunmaktan yargılanan 2 sanığın ve “suçu bildirmemek” ile yargılanan 14 sanığın davası Uşak 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 • İstanbul Küçükçekmece’de 5 yaşındaki çocuk uğradığı cinsel istismar sonrası hastaneye kaldırıldı.

 • Giresun’un Eynesil ilçesinde evinin önünde yaralı halde bulunan ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümüne ilişkin, baba Şaban Vatan’ın ısrarlı çabaları sonucunda soruşturmayı genişletme kararı verildi.

 • AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’nun çay simit hesabıyla asgari ücretli ailelerin geçiminin kolaylaştığını anlattığı konuşması tepki topladı.

 • AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi, Ressam Ayfer Demircioğlu’nun 15 Nisan’da Bursa Tayyare Kültür Merkezi’nde açılan resim sergisindeki eserlerini “müstehcen” olduğu gerekçesi ile kaldırdı ve sergi iptal edildi.

 • Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz ile birlikte işsizlik oranları arttı, Ocak ayında yüzde 24.5 olan genç kadın işsizliği Nisan ayında yüzde 29.1 oldu.

 • Bangladeş’te 19 yaşındaki Nusret Cihan Rafi taciz şikayetinde bulunduğu gerekçesiyle yakılarak öldürüldü.

Mayıs

 • Mayıs ayında 27 Kadın öldürüldü. 6 kadının ölümü şüpheli olarak kayıtlara geçti.

 • Diyarbakır’da doktor Mesut Issı (45), çocuklarının da bulunduğu otomobilde tartıştığı avukat eşi Müzeyyen Boylu Issı’yı (47), araçtan indirdikten sonra tabancayla 14 el ateş ederek öldürdü.

 • Okan Karakaş, İzmir’in Ödemiş ilçesinde yaşayan Gizem Tabak ve 2 yaşındaki oğlu Kaan Kundakçı’yı evdeki av tüfeğiyle vurarak öldürdü.

 • Mayıs ayında iş cinayetlerinde 12’si kadın olmak üzere 163 işçi hayatını kaybetti. Kadın işçi cinayetleri tarım, kimya, eğitim, sağlık ve eğlence işkollarında gerçekleşti.

 • İzmir’de bir çocuk okulda güvenlik görevlisi B.K. tarafından istismara uğradı, fail serbest bırakıldı. AKP’li belediye başkanı Saliha Özçınar çocuğun babasına “Bu işi dallandırıp budaklandırmayalım. Kızın da oğlanın da adı çıkmasın.” diyerek istismarın üstünü kapatmaya çalıştı.

 • Abdullah Şevki isimli şahıs tarafından kaleme alınan ve pedofili içeren ifadelerin bulunduğu ‘Zümrüt Apartmanı’ isimli kitap kamuoyunda büyük infial yarattı. Kitabın yayıncısı ve yazarı hakkında soruşturma başlatıldı.

 • İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Meydan Beşiktaş’ın sahibi ”Ben gelince neden ayağa kalkmıyorsunuz diyerek” çalışan işçilere saldırıda bulundu. Kadın işçiyi defalarca darp eden saldırgan patron hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

 • Aralarında adı çocuk istismarı ile gündeme gelen Ensar Vakfı’nın da bulunduğu çok sayıda gerici kuruluş Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız’ı ziyaret ederek okulların mezuniyet törenlerinde ahlaksızlık yapıldığını iddia ederek törenlerin yasaklanmasını istedi.

 • Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Fikret Orman kulübün İdari ve Mali Genel Kurul toplantısında, kendisi hakkındaki eleştirilere “Delikanlı gibi çıkın konuşun. Öyle bir delikanlı adam da yok burada, karı gibi çıkıp arkadan konuşurlar.” ifadelerini kullandı. Orman’ın konuşmasına kadınlardan tepki yağdı.

 • AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 7. Aile Şurası’nda yaptığı konuşmada yaşanan iktisadi krizi ve kadınları yok sayarak “Doğum kontrolü dediler, aile planlaması dediler nüfusu azalttılar”, “Her yerde 3 çocuk derken bazıları ‘geçim meselesi’ diyor. Şunu unutmayalım her doğan rızkıyla doğar, rızkıyla gelir.” ifadelerini kullandı.

 • İstanbul Anadolu Adliyesi’nde görülen bir işe iade davası duruşması sırasında mahkeme hâkimi Mehmet Yoylu avukat Tuğçe Çetin’in, etek boyunun dizinden 15 santimetre yukarda olduğunu ve bu hali ile avukatlık mevzuatına aykırı davrandığını savundu.

 • AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eyüp Sultan’daki Hacı Osman Torun Camisi’nin açılışından sonra kendisine seslenen ve iki üniversite bitirdiği halde işsiz olduğunu söyleyen EYT mağduru bir kadına “Kocan ne yapıyor?” diye sordu. Kadının “Şu anda işi var çalışıyor.” cevabı üzerine ise Erdoğan “Gördün mü?” dedi.

 • Başakşehir’in Altınşehir Mahallesi’nde kadınlar, uyuşturucu satıcıları nedeniyle çocuklarını parka dahi yollayamadıklarını söyleyerek yol kapatma eylemi yaptı.

 • Türkiye’nin dört bir yanından bir araya gelen 30 Kadın Hekim, “Hekimler Söylüyor” isminde bir albüm çıkarttı. 36 eser ve 2 CD’den oluşan albümün satış gelirlerinin gençlerin eğitimine destek olmak amacıyla kullanılacağı belirtildi.

 • İşçilerin Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs’ta emekçiler bütün dünyada ve Türkiye’nin değişik illerinde meydanlardaydı. Emekçi kadınlar 1 Mayıs’ta sınıf kardeşleriyle bir aradaydı. İKD “Emekçilerin baharı için 1 Mayıs’a” sloganıyla eylemlerde yerini aldı.

Haziran

 • Haziran ayında en az 34 kadın öldürüldü. 12 kadının ölümü ise kayıtlara şüpheli ölüm olarak geçti.

 • Balıkesir’in Havran ilçesinde annesinin yerini söylemeyen Gülnur Yılmaz’ı arabayla seyir halinde iken takip eden babası Mustafa Ali arkadan çarparak önce arabayı yoldan çıkardı, ardından genç kadını 15 el ateş ederek öldürdü.

 • İzmir’in Çiğli ilçesinde cezaevinden izinli çıkan Göksel Sağlam boşandığı Habibe Çevik ve kardeşi Fatma Akdağ’ı iki çocuğunun gözü önünde öldürdü.

 • Haziran ayında iş cinayetlerinde 17’si kadın olmak üzere 143 işçi hayatını kaybetti. Kadın işçi cinayetleri tarım ve ticaret işkollarında gerçekleşti

 • Denizli’de yaşayan H. H. (25) adlı kadın ile 2 kadın arkadaşının birlikte tatil için gittiği Aydın’ın Kuşadası ilçesinde eğlence mekanından çıktıktan sonra kendilerini elle taciz ettiğini iddia ettikleri kişiye tepki gösterip, fırlattıkları terlik, ‘silah’ sayıldı. İki yıl önce yaşanan olayla ilgili taciz soruşturması açılmazken, terlik atan 3 kadına, 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

 • Nafaka tartışmaları sürerken İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 11. Hukuk Dairesi, bir boşanma davasında ‘süresiz nafaka verilmeyeceğine’ hükmetti. İstinaf mahkemesi, kararında tarafların yaşları ve kısa evlilik süresini gerekçe yaptı.

 • Ardahan’da 56 yaşındaki eşi G.Ç.’yi darp eden 54 yaşındaki N.Ç.’ye, çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği’nce ‘Evlilik Okulu/Evlilikte Kişilerarası İlişkiler ve İletişim Becerileri’ ile ‘Kuran’da Evlilik Psikolojisi’ kitaplarını okuma tedbiri getirildi.

 • Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki Mogan Gölü’nde bulunan cansız bedenin, lise öğrencisi Adalet Ş.’ye (14) ait olduğu belirlendi. İntihar ettiği belirtilen Adalet’in, ailesinden “Sınıfta kalırsan seni zorla evlendiririz.” diye baskı gördüğü iddia edildi.

 • Sağlık Bakanlığı’nın taşeron işçilere ilişkin hazırladığı cezai yaptırım çizelgesinde, “İşveren aile üyesine sataşmak”, “Şarkı söylemek”, “Hiyerarşiye uymamak”, “Tedavi edilmeyen hastalığa tutulmak”, “Makyaj yapmak” ihtar, yevmiye kesintisi ve işten atma gerekçesi olarak sayıldı.

 • Yandaş Star gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak 31 Mart yerel seçimlerinde AKP’nin üç büyük kenti kaybetmesini hazmedemedi. Yenilgiyi kendince açıklamaya çalışan Albayrak sosyal medyadan yaptığı paylaşımda ” üniversiteli güzel kızları müşahit yapan CHP ak partili gençleri sohbet, muhabbetle oyalayıp tuzaklarına düşürdükleri ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

 • 15-16 Haziran büyük işçi direnişinin yıldönümünde DİSK tarafından Kartal’da düzenlenen mitingde emekçiler krize karşı sözünü söyledi. Mitingde İKD de yerini aldı.

Temmuz

 • Temmuz ayında en az 22 kadın öldürüldü. 1 kadının ölümü şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçti.

 • Denizli’nin Bekilli ilçesinde kaldığı evin yatak odasında ölü bulunan Hasine Şanlı’nın katil zanlısı Tamer Aksu, emniyetteki sorgusunda Şanlı’nın evine kendisi evde yokken camı kırarak girdiğini, daha sonra eve gelen Şanlı’yı başına çekiçle vurarak öldürdüğünü itiraf etti.

 • Bursa’da Yunus Emre Eker isimli şahıs, nişanlı olduğu ve düğünden bir gün önce gelinlik alışverişine çıkmak için evine gittiği Songül Y.’yi döverek öldürdü.

 • Temmuz ayında en az 163 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Temmuz ayında iş cinayetlerinde 10 kadın işçi ve 6 çocuğun hayatını kaybettiği belirtildi. Kadın işçi cinayetleri tarım, büro, metal, sağlık, konaklama ve belediye işkollarında gerçekleşti.

 • Antalya’da bir devlet okulunda 4’üncü sınıfa devam eden 9-10 yaşındaki 25 öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan sınıf öğretmeni tahliye edildi. Duruşma sonunda sinir krizi geçiren öğrenci ailelerine sağlık görevlileri müdahale etti.

 • Kayseri’nin Sarıoğlan ilçesinde Sevgi Evi’nde kalan 14 yaşındaki B.K. adlı kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen 7 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerden 5’i tutuklanırken, 2’si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 • Urfa’da 2019 yılının ilk 6 ayında 287’si kız çocuğu, 91’i erkek çocuğu toplam 378 çocuğun cinsel istismara maruz kaldığı resmi kayıtlara geçti. Ayrıca, 21 çocuğun istismar sonucu hamile kaldığı ortaya çıktı. Söz konusu sayı, sadece yargıya yansıyanlardan oluştu.

 • Pendik’te hamile kadının bulunduğu araca saldıran Hasan ve Hüseyin Sel hakkında 20 yıl hapis istemi ile açılan davanın ilk duruşmasında, sanıkların delil karartma ve yurt dışına kaçma ihtimali bulunmadığı gerekçesiyle tahliyesine karar verildi.

 • Ankara’da bir plazanın 20. katından atılarak öldürülen Şule Çet’in davasında yeni deliller ortaya çıktı. İntihar süsü verilerek üstü örtülmek istenen cinayet davasında sunulan bilimsel mütalaada Şule Çet’in 4 metre ileriye düşmesi için itilmiş olması gerektiği belirtildi.

 • Birleşmiş Milletler tarafından yayımlanan küresel rapora göre insan ticareti mağdurlarının dörtte üçünü kadınlar, yüzde 30’unu ise çocuklar oluşturuyor. Rapora göre 2003-2016 yılları arasında 225 bin insan ticareti mağduru tespit edildi ve yardıma ihtiyacı olan daha birçok gizli mağdur var.

 • Diyanet İşleri Başkanlığı kadınlar üzerinde baskı kurmaya dönük gerici söylemlerine devam etti. 26 Temmuz tarihli Cuma hutbesinde yine kadınların örtünmesini emreden Diyanet, örtünmenin hayâ duygusunun bir yansıması olduğunu ifade ederek örtünmeyen kadınları töhmet altında bıraktı.

 • Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın düzenlediği haremlik selamlık yaz kamplarına bu yıl MEB’in de destek vermesi kararlaştırıldı. Haremlik selamlık yapılan yaz kamplarında tarikat ve cemaatlerin değerler eğitimi adı altında eğitim verdiği de biliniyor.

 • Gerici ve yandaş basın, İstanbul Sözleşmesi’nin iptalini istedi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sözleşmenin gözden geçirilebileceğini açıkladı.

 • AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın G20 Zirvesi için gittiği Japonya’da gördüğü ve ‘imrendiği’ ‘kadın üniversitesi’ için harekete geçildi. Karma eğitimin budanması ve kadınların toplumsal yaşamdan izole edilmesi anlamına gelen bu gerici uygulama Erdoğan’ın talimatı sonrası YÖK tarafından gündeme alındı ve Kadın Üniversiteleri 11. kalkınma planına dahil edildi.

 • Kaz Dağları’nda binlerce ağacın kesilmesi ve siyanür ile altın aranmasına karşı yaşam alanlarını ve topraklarını savunan yüzlerce kadın eylemdeydi. Yöre halkı ile birlikte direnişin en ön safında yer alan kadınlar “ALTINCI FİLO, KAZ DAĞI’NDAN DEFOL!’ pankartıyla eylemde yerini aldı.

 • Şeriat ile yönetilen ve kadın haklarının hiçe sayıldığı ülkelerin başında gelen Suudi Arabistan’da kadın haklarının iyileştirilmesi doğrultusunda atılan adımlara bir yenisi eklendi. Suudi Arabistan’da kadınların tek başlarına yurtdışına seyahat edebilmesini sağlayacak yasal düzenlemenin bu yıl içerisinde yapılması bekleniyor. Suudi Arabistan’da kadınlar ve 21 yaşın altındaki erkekler yakın bir erkek akrabasının izni olmadan ülkeden ayrılamıyor.

Ağustos

 • Ağustos ayında en az 41 kadın öldürülürdü, 4 kadının ölümü ise kayıtlara şüpheli ölüm olarak geçti.

 • 37 yaşındaki Tuğba Erkol şiddet gördüğü için uzaklaştırma kararı aldığı eşi tarafından, çocuklarının gözü önünde 46 kez bıçaklanarak öldürüldü.

 • Elazığ’ın Yazıkonak beldesinde tarlada çalışan 48 yaşındaki Kebire Atamaz, kendisini ‘tehdit ettiği’ gerekçesiyle iki kere uzaklaştırma kararı talep ettiği patronu Ömer Cankara ve M.Ş. tarafından öldürüldü.

 • Ankara’da yaşayan 2 çocuk annesi Fatma Hülya Yıldız (48), şiddet gördüğü ve geçimsizlik yaşadığı eşinden ayrılmak için boşanma davası açtı. Kocasının ölüm tehditleri üzerine savcılığa başvuran Fatma Hülya, koruma kararı aldırırken, eşine ise uzaklaştırma, bulunduğu alanlara yaklaşmama cezası verildi. Ancak koruma kararına rağmen öldürüldü.

 • İstanbul Esenyurt’ta Mukaddes D. isimli kadın, hakkında uzaklaştırma kararı bulunan eski eşi tarafından silahlı saldırıya uğradı. Göğsünden ve kalçasından yaralanan kadın hastaneye kaldırıldı.

 • İzmir’in Dikili ilçesinde yaşayan 2 çocuk annesi Zümrüt Er boşandığı Ertan K. tarafından fiziksel şiddete uğradı, 2’nci katın 4 metre yüksekliğindeki merdiveninden aşağı atıldı. Ayağı kırılan Zümrüt Er, yerde yüzüstü yatarken, eski kayınpederi Özkan K. tarafından pompalı tüfekle öldürüldü.

 • Kırıkkale’de yaşayan Emine Bulut eski eşi tarafından oturdukları lokantada 10 yaşındaki kızının gözleri önünde boğazı kesilerek öldürüldü. Emine Bulut’un son anlarına dair yayımlanan görüntülerde ”ölmek istemiyorum” çığlığı ve 10 yaşındaki kızının ”anne lütfen ölme” sözleri hafızalara kazındı. Cinayetin yaşandığı esnada lokantada bulunanların müdahale etmemesi, Emine Bulut’a müdahale etmek yerine cep telefonu ile çekim yapılması ise ayrıca nasıl bir kanıksanmışlık ile karşı karşıya olduğumuzu gösterdi.

 • Ağustos ayında 12’si kadın işçi olmak üzere 148 iş cinayeti yaşandı. Kadın işçi cinayetleri tarım, taşımacılık ve sağlık işkollarında gerçekleşti

 • Ümraniye’de bulunan Fıkıh-Der isimli gerici kuruluşa bağlı ruhsatsız yatılı Kur’an Kursunda 20’den fazla öğrencinin sistematik şekilde istismar edildiği ve şiddete maruz kaldığı ortaya çıktı. Çocuklardan birinin şikayeti ile ortaya çıkan olayda, 3 dernek yöneticisi tutuklandı. Şikayetçi çocuklardan birinin babası şikayetçi olmadı, ”oğlum iftira atıyor” şeklinde ifade verdi.

 • Gaziantep’te Dr. Ersin Arslan Hastanesi’nde doğum yapan Güldane Yırtıcı refakatçileri ile birlikte odasında dinlenirken, bir süre önce boşanma kararı aldığı eşi Ahmet Yırtıcı tarafından saldırıya uğradı. Kadını kafasından bıçaklayan saldırgan gözaltına; kadın ise tedavi altına alındı.

 • Adana’da 19 yaşındaki hamile karısını katleden ve müebbet hapsi istenen Mehmet Çiftçi’ye “iyi hal ve haksız tahrik indirimi” uygulandı. İndirimden sonra Çiftçi’nin cezası 18 yıl 4 aya indirildi.

 • Beşiktaş’ta yalnız yaşayan kadınların evini gözetleyen tacizci, sosyal medyada oluşturulan kamuoyu baskısı sayesinde gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen tacizci adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 • MHP’li Alanya Belediyesi tarafından yapılan toplu sünnet düğününde sünnet edilen çocuklara erkeklik diploması verildi.

 • Emine Bulut cinayetinin ardından Diyanet İşleri Başkanı yaptığı açıklamada ”Dinimizde kadının canı, onuru ve hakları dokunulmazdır ve emanettir.” ifadelerini kullandı. Emanet olmadıklarını belirten kadınlar açıklamaya tepki gösterdi.

 • Erzurum Çat’ta CHP’nin belediye başkanlığı döneminde kurulan Kadın Dinlenme Evi ve Koordinasyon Merkezi, AKP’li Belediye Başkanı Melik Yaşar tarafından kapatıldı. Gerekçe olarak ise “Binaya erkekler de geliyordu”, “Şekilsiz şemalsiz oturuyorlardı” gibi ifadeler kullanıldı.

 • Ağustos ayında yaşanan Emine Bulut cinayetinin ardından Türkiye’nin dört bir yanında eylemler düzenlendi. Emine’nin ”Ölmek istemiyorum” şeklindeki son sözleri kadınların ortak sloganı oldu. İKD tarafından gerçekleştirilen eylemde ”Emine Bulut’un katili kadın düşmanı bu düzendir” vurgusu yapıldı.

 • Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, milyonlarca kadın işçiyi yakından ilgilendiren bir karara imza attı. Yüksek mahkeme, kadın işçinin hamileliği sebebiyle iş akdini fesheden işverenin ayrımcılık tazminatı ödemesine hükmetti.

 • Yeni Zelanda’da kürtaj yasağının kaldırılması ve tıbbi bir işlem olarak yasal hale getirilmesini ön gören bir düzenleme yapıldı.

 • Dünya Demokratik Kadın Federasyonu’nun Dünya Komitesi toplantısı Namibya’da yapıldı. ‘Cinsiyet Eşitliği, Dünya Barışı ve Herkes için Sosyal Adalet’ temasıyla düzenlenen toplantı üç gün sürdü. Beş bölgeden 18 ülke delegesinin katıldığı toplantı kapsamında dünya barışı için bir yürüyüş düzenlendi. Dünya barışı için emperyalizme karşı mücadelenin önemi vurgulandı.

Eylül

 • Eylül ayında en az 33 kadın cinayeti işlendi. 8 kadının ölümü ise ”şüpheli ölüm” olarak kayıtlara geçti.

 • Afyonkarahisar’da hükümlü bulunduğu cezaevinden kaçan Ali Mıngır, önce eşi Birsen Mıngır’ın mutfak penceresinden molotof kokteyli atarak evde yangın çıkardı, daha sonra yangın nedeniyle dışarıya çıkan eşi Birsen Mıngır’ı pompalı tüfekle vurarak öldürdü.

 • Ankara’da 4 çocuk annesi Sibel Köksal eşi tarafından önce boğularak öldürüldü, ardından defalarca bıçaklandı.

 • AKP İstanbul milletvekili Şirin Ünal’ın Ankara’daki evinde Ünal’a ait silahla intihar ettiği öne sürülen Özbek asıllı Nadira Kadirova’nın bir gün önce arkadaşına Ünal tarafından cinsel tacize uğradığını anlattığı ortaya çıktı. Kadirova’nın ölümünün ardından otopsinin çok hızlı sonlandırılarak cenazenin Özbekistan’a gönderilmesi ve soruşturma aşamasında yaşananlar soru işaretlerini arttırdı.

 • Eylül ayında 11’i kadın işçi olmak üzere 145 işçi iş cinayetlerinde yaşamını kaybetti. Kadın işçi cinayetleri tarım, ticaret, eğitim, metal, konaklama ve genel işler işkollarında gerçekleşti.

 • Eylül ayında en az 15 çocuk istismarı vakası yaşandı, 22 kadın şiddete maruz kaldı, 20 kadın cinsel şiddete uğradı.

 • Yapılan bir araştırmaya göre çevrimiçi platformlardaki çocuk istismarı görüntüleri 2019 yılında diğer senelere göre iki kat arttı. Buna göre, teknoloji şirketleri, geçen sene çevrimiçi platformlarda çocukların cinsel tacize uğradığını gösteren 45 milyondan fazla fotoğraf ve görüntü tespit etti. Cinsel taciz mağdurları arasında 3-4 yaşındaki çocuklar da yer alırken bazı görüntülerde işkenceye maruz kalan çocuklara da rastlandı.

 • Denizli’de tecavüze uğrayan, ancak uğradığı cinsel istismarı zorla evlendirme korkusu yüzünden ailesine söyleyemeyen 15 yaşındaki çocuk, ikinci defa tecavüze uğrayınca durumu ablasına anlatarak şikâyetçi oldu. Şikâyet üzerine açılan davada olayı gerçekleştiren şahıs tutuklanırken, çocuk “Ben utanmamalıyım, bana bu zulmü yapan kişi utanmalı” dedi.

 • İstanbul Beylikdüzü’nde, bir markette kadın çalışan, iş arkadaşı tarafından defalarca hunharca darp edildi.

 • Esenyurt’ta bir kadın hakkında uzaklaştırma kararı bulunan eski eşi tarafından silahlı saldırıya uğradı. Göğsünden ve kalçasından yaralanan kadın hastaneye kaldırıldı.

 • İzmir’in Menderes ilçesinde 13 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan 39 yaşındaki sanık aynı suçu defalarca işlemesine rağmen mahkeme tarafından önce 12.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı, ardından sanığa iyi hal indirimi uygulanarak cezası 10 yıl 5 aya indirildi.

 • Eskişehir’de Öznur Sazlar’ı 15 yerinden bıçaklayan boşanmak üzere olduğu eşi, ilk duruşmada serbest bırakıldı. Öznur Sazlar, “Ağır cezada yargılanması için ölmem mi gerekiyor” diyerek isyan etti.

 • İzmir’de boşanmak isteyen eşini bıçaklayarak yaralayan ve ‘eşi kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan tutuklu yargılanan bir kişinin davasının görüldüğü duruşmada, hakim mağdur kadına ”Seni öldürmek istediyse bıçak neden derine girmedi?” diye sordu, saldırgan serbest bırakıldı.

 • Ağrı’da kaybolduktan sonra cesedi bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in davasının ilk duruşmasında 21 tanık ilk ifadelerini değiştirdi, anne Şükran Aydemir 6 çocuğu daha olduğunu ifade ederek susma hakkını kullanacağını söyledi, baba Nihat Aydemir şikayetçi olmadı, ailenin avukatı ise davadan çekildi.

 • MEB 10 Eylül’de yayımladığı 2019/2020 Eğitim-Öğretim Yılı Hedef Listesi’nde yer alan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği dersini, gerici kuruluşların ‘ahlaksızlık” tanımlamasının üzerinden 24 saat bile geçmeden programdan çıkardı.

 • MEB Nur cemaatinin Yazıcılar koluna ait Hayrat Vakfı ile yeni bir protokol yaptı. Bakanlığın yaptığı protokole göre, Hayrat Vakfı öğrenci ve öğretmenlere Osmanlı Türkçesi ve Kuranı Kerim dersleri verecek.

 • Yeni Akit yazarı Abdullah Yıldız, son dönemde artan kadına şiddet olaylarıyla ilgili kaleme aldığı yazısında aile içi şiddetin ‘İstanbul Sözleşmesi, 6284 sayılı yasa ve zinayı suç saymayan yasa başta olmak üzere Batılı yaşam biçimini dayatan yasalar’ tarafından tetiklendiğini belirtti.

 • Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız kadın düşmanı gerici söylemlerine bir yenisini ekledi, Yıldız kadınların 90 km den daha uzun yolda araba kullanmalarının iffetlerini tehlikeye atacağını söyledi.

 • Kamuoyunun kansere karşı mücadelesi ile tanıdığı Neslican Tay’ın ölümünün ardından Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan sosyal medyadan neslicantay kızımız çok çile çekti ama ümidini kaybetmedi, Ölümle yüzleşebilseydi ölümbilincine sahip olsaydı, seküler dünyanın dünyasallaşma rüzgarına kapılmasaydı dinlerin hayata anlam katma ve teselli gücünden faydalanabilseydi hastalığı düşman gibi görmezdi diye düşündüm” ifadelerini paylaştı.

 • Grafik Tasarım Sanatçısı Vahit Tuna, kadın cinayetlerine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için 2018 yılında öldürülen 440 kadını temsilen 440 çift kadın ayakkabısını, Kabataş’ta bir kahve zincirinin sanat platformu olarak kullandığı bina duvarına astı.

 • Eşi tarafından saldırıya uğrayan öğretmenin can güvenliği olmadığı gerekçesiyle ‘işyerinin değiştirilmesi’ talebi reddedilen ve AYM’ye taşınan davadan 3 yıl sonra ‘kişinin maddi ve manevi varlığını koruma hakkının ihlali’ kararı çıktı. AYM’nin kararı şiddete maruz kalan kadınlar için emsal teşkil etti.

 • Tarikat ve cemaat yurtlarından gelen çocuk istismarı haberlerine karşı İKD tarafından ”Tarikat Yurtları Kapatılsın” sloganıyla basın açıklaması gerçekleştirildi.

 • Türkiye İş Bankası iştiraki olan Erişim Müşteri Hizmetleri firmasında sendikalaşma faaliyetleri engellenmeye çalışılan ve işten atılan işçiler, yapılan uygulamaları kitlesel bir yürüyüş düzenleyerek protesto etti.

 • Ödenmeyen maaşları ve gasp edilen hakları için eylem yapan Özel Derece Okulu öğretmenlerinin mücadelesi kazanımla sonuçlandı.

 • 2003 yılından bu yana bini aşkın kadının öldürüldüğü İspanya’da pek çok kentte kadın cinayetlerine karşı eylemler düzenlendi.

 • İran’ın başkenti Tahran’da erkek kılığında stadyuma girerek futbol maçı izlediği için tutuklanan Seher Hudayari adında genç kadın, 6 ay hapis cezası almasının ardından savcılığın önünde kendini yaktı. Seher Hudayari’nin hayatını kaybetmesi büyük tepkilere neden oldu.

Ekim

 • Ekim ayında en az 25 kadın öldürüldü, 6 kadının ölümü kayıtlara şüpheli ölüm olarak geçti, bir kadın ise tecavüze uğradığı için intihar ederek yaşamına son verdi.

 • Öldürülen kadınların en az 5’inin daha önce şiddet gördükleri gerekçesiyle şikayette bulunduğu ve saldırganlar hakkında uzaklaştırma kararı olduğu belirlendi.

 • Kayseri’de evden uzaklaştırma cezası bulunan oto lastik tamircisi Mustafa Çay, eşi Cevahir Çay’ı otobüs durağında bıçakladı. Yaralı eşinin başında elinde bıçakla bekleyerek, çevredekilerin yardım etmesini engelleyen Mustafa Çay, gelen polisler tarafından gözaltına alındı.

 • Ağrı’nın Patnos ilçesinde 11 çocuk babası Bünyamin Solmaz (50), kumayı kabul etmeyen eşi Saime Solmaz (52) ile kızı Keziban Kaya’yı (32) vurarak öldürdü.

 • Kocaeli’nin İzmit ilçesinde, üç ay önce boşanan Ayşe Acar (36), bir hafta önce hakkında uzaklaştırma kararı alınan ve kendisini takip eden eski kocası Kerem T. tarafından silahla vurularak öldürüldü.

 • Antalya’da, amcasının oğlu tarafından 6 yaşından itibaren cinsel saldırıya uğrayan Ayşenur G.’nin (22) ‘Ben bi şeytanın eline düştüm.’ yazılı mektup bırakıp intihar etmesinin ardından 14 yıl hapis cezasına çarptırılan Selahattin S. Yargıtay kararıyla tahliye edildi.

 • 17 Ekim’de Diyarbakır’da evli olduğu Can Yılmaz tarafından üzerine benzin dökülerek yakılan ve 12 gün süren yaşam mücadelesinin ardından hayatını kaybeden Güllü Yılmaz’ın cinayetten kısa bir süre önce eşi tarafından bıçaklı saldırıya uğradığı ortaya çıktı. Saldırganın Güllü Yılmaz’ın şikayeti üzerine gözaltına alındığı ancak serbest bırakıldığı belirtildi.

 • Ekim ayında 7’si kadın işçi olmak üzere 155 işçi iş cinayetlerinde yaşamını kaybetti. Kadın işçi cinayetleri tarım, tekstil, büro, ticaret ve taşımacılık işkollarında gerçekleşti.

 • Ekim ayında en az 18 çocuk istismara uğradı, 14 kadın fiziksel şiddete maruz kaldı, 12 kadın ise cinsel saldırıya uğradı.

 • Samsun’un İlkadım ilçesinde kendisinden ayrılmak istediği için tartıştığı kız arkadaşı Sena K.’yi 10 yerinden bıçaklayarak ağır yaralayan şahıs, kadının tedavi olduğu hastane yakınında yakalandı.

 • Eskişehir’de 25 yıllık kocasından 6 ay önce boşanan Ayşe Tuba Arslan (45), işten evine dönerken eski eşi Yalçın Özalpay’ın (52) satırlı saldırısına uğradı.

 • Denizli’de yaşayan Ali Göksel K. son 6 yılda eşine defalarca şiddet uygulayıp eziyet etti. Haziran ayında kocasına boşanma davası açan Ümran K. çocuklarını da alarak annesinin evine gitti. Pompalı tüfekle karısının kaldığı eve giden, defalarca ateş ettiği kapıyı kıran Ali Göksel K. tutuklanıp cezaevine gönderildi, ancak tahliye edildi. 18 kez koruma kararı aldıran Ümran K. “Can güvenliğim yok. Ölmek istemiyorum.” diyerek yardım istedi.

 • Konya’da Suriye uyruklu Hasmet El A., cep telefonuyla fazla zaman geçirdiğini iddia edip tartıştığı eşi Engame A.’nın jiletle boğazını kesti.

 • Antalya’da, birlikte yaşadığı sevgilisi İbrahim Em (46) tarafından kız çocuğuna hamile kaldığı için dövülen ve bebeği karnında ölen Gonca Sadıklı (32), kapatıldığı evde 3 gün işkence gördü. Beyin kanaması geçiren ve başına 28 dikiş atılan genç kadının şikayeti üzerine gözaltına alınan İbrahim Em tutuklandı.

 • Çocuk istismarının en büyük mağduru Suriyeli çocuklar oldu. Türkiye’de cinsel şiddet mağduru mülteci çocuk sayısının 2017’de yüzde 736 artarak bin 421’e yükseldiği ortaya çıktı. Cinsel istismara uğrayan mülteci kız çocuklarının yüzde 90’ını ise Suriyeliler oluşturdu.

 • Kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet davalarında iyi hal ve tahrik indiriminin kaldırılmasına ilişkin kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

 • Kırıkkale’de boşandığı Emine Bulut’u öldüren Fedai Varan’a “tasarlama ve canavarca hisle öldürme yoktur” diyerek ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine, “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası verildi. Emine Bulut’un ailesi karara itiraz edeceklerini açıkladı.

 • Yargıtay 1. Ceza Dairesi, bir erkekle öpüştüğü gerekçesiyle dövdüğü kız kardeşine böcek ilacı vererek intiharına neden olan ağabeye, “kardeşe karşı töre saikiyle kasten öldürme suçu” kapsamında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren yerel mahkemenin kararını onadı.

 • İKD’nin suç duyurusuna İçişleri Bakanlığı’ndan üç yıl sonra verilen yanıtta Karaman’daki Ensar yurtlarında yaşanan çocuk istismarı ile ilgili üç müdüre soruşturma izni verildiği bildirildi.

 • Meclise sunulması beklenen ikinci Yargı paketine gireceği öne sürülen yeni düzenleme ile çocuğun “birlikte olduğu” kişi ile arasındaki yaş farkının 10’un üzerinde olmaması durumunda ve evlilik halinde hükmün ertelenebileceği belirtildi. İkinci yargı paketinde ayrıca yoksulluk nafakasının sınırlandırılmasına yönelik düzenlemeler de yer aldı.

 • Akit Gazetesi’nin köşe yazarı ve eski Refah Partili Şevki Yılmaz, Rize’de bulunan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada İstanbul Sözleşmesi’ni “Yahu ne zaman pezevenkliği siz medeniyet yaptınız.” ifadesiyle hedef aldı, kullandığı bel altı cümleyle kadın düşmanlığını kustu.

 • Yeni Şafak yazarı ilahiyatçı Hayrettin Karaman “Paraya kavuşan boşuyor boşanıyor.” başlıklı yazısında çalışan kadınların hürriyeti seçtiğini söyleyerek, boşanmaların arttığını iddia etti, çalışan kadınlara adeta nefretini kustu.

 • İzmir’in Karaburun İlçesi merkezindeki, Karaburun İlkokulu’nda okul müdürü olarak görev yapan Şahin Özdemir, sosyal medya hesaplarından “Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya satılıktır ya da kiralık.” ifadelerini paylaştı

 • DİSK-AR tarafından yapılan değerlendirmeye göre tarım dışı genç kadın işsizliği Temmuz 2018’e göre 8.9 puan artarak yüzde 32.3’ten yüzde 41.2’ye yükseldi. Böylece en yüksek işsizlik türü tarım dışı genç kadın işsizliği oldu.

 • Yoğun sömürü koşulları altında çalışan Koton işçileri Koop-İş Sendikası’nda örgütlenme çalışması başlattı. İnsanca çalışma koşullarına sahip olmak, daha iyi ücret almak için bir süredir sendikalaşma girişiminde olan işçiler, işten atmalara karşı da eylem örgütledi.

 • İKD, “Ücretsiz kreş, güvenceli iş” sloganıyla kreş kampanyası başlattı.

 • İspanya Kadınlar 1. Futbol Ligi (Primera Iberdrola) kulüplerinde forma giyen futbolcular, greve gitme kararı aldı. İspanya 1. liginde oynayan kadın futbolcuların erkek futbolcularla aynı hakları talep ettikleri belirtildi.

Kasım

 • Kasım ayında en az 24 kadın öldürüldü, 4 kadının ölümü ise kayıtlara şüpheli ölüm olarak geçti.

 • Eskişehir’de yaşayan iki çocuk annesi Ayşe Tuba Arslan, kocasının sürdürdüğü tehditlerle ilgili, 2017-2019 arasında “Korkuyorum, beni öldürecek” diyerek, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na 23 kez suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı. Ayşe Tuba Aslan saldırganın bıçaklı saldırısından sonra hayatını kaybetti.

 • Isparta’da üniversite öğrencisi Güleda Cankel (19), Muğla’dan ziyaretine gelen erkek arkadaşı olduğu öne sürülen kişi tarafından öldürüldü. Saldırganın cinayetten önce 17 saat boyunca şiddet uyguladığı, bu esnada polis tarafından gözaltına alınarak şehri terk etmesi istenen saldırganın otogara bırakıldıktan sonra geri döndüğü anlaşıldı.

 • İSİG Meclisinin Kasım raporuna göre tekstil, eğitim ve sağlık işkollarında 3 kadın işçi iş cinayetinde can verdi. Kasım ayında toplam 126 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti

 • Kasım ayında en az 17 fiziksel şiddet, 14 taciz ve 4 çocuk istismarı vakası basına yansıdı.

 • İçişleri Bakanlığı kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine dair ilk defa istatistik ve verileri paylaşmak durumunda kaldı. İçişleri Bakanlığının yayınladığı verilere göre 2019 yılının ilk on ayında 299 kadın öldürüldü, öldürülen kadınların yüzde 52.8’i ateşli silahla, yüzde 31.9’u kesici-delici aletle, yüzde 7’si boğularak katledildi.

 • Kocaeli’nde bir kadın öğrenci, bindiği otobüsteki yaşlı bir kişi tarafından giyim şeklinden dolayı taciz edildi. Kadının yanına oturmasına izin vermeyen kişi, karşısında oturduğunda ise “Senin değerli bir hazinen olsa saklamaz mıydın? Karşımda oturma kalk, gözüm sana kayıyor” dedi.

 • Bursa’da Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi’nde (ŞÖNİM) çalışan 11 kadın, kurum müdürü Tayfun Erol hakkında, kendilerini sistematik olarak taciz ettiği gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu. Şikayetler üzerine ŞÖNİM müdürü açığa alındı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olayla ilgili müfettiş atadı.

 • Van’da 20 yaşlarında bir genç, 11 yaşındaki Suriyeli kız çocuğuna istismarda bulundu. 20 yaşlarındaki H.B. isimli 11 yaşlarındaki Suriyeli B.H. adlı kızı kaçırdı. H.B. zorla götürdüğü kız çocuğuna Akköprü Mahallesi civarında istismarda bulundu. Olayın duyulması sonrası olay yerinde fenalaşan kız çocuğu hastaneye kaldırılırken, H.B. ise polis ekiplerince gözaltına alındı. Gözaltına alınan H.B. “Nitelikli Cinsel İstismar Suçundan” çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 • Dilovası’nda yaşayan 11 yaşındaki bir çocuğun, iki yıl önce istismara uğrayıp koruma altına alındığı ancak sokakta istismara ve şiddete uğramaya devam ettiği belirlendi. İddialara göre babasından şiddet gören çocuk 9 yaşında evden kaçtı. Kaçtığı dönemde 3 kişinin istismarına uğrayan çocuk daha sonra Sosyal Hizmetler tarafından koruma altına alındı. Çoğu kez buradan da kaçan çocuk, sokakta cinsel istismara uğramaya devam etti.

 • Ankara’da yaşayan bir kadın, dava dosyasında yer alan bilgilere göre 2015 yılında işe gitmek isterken halk otobüsünde tacize uğradı. Şikayet üzerine Ankara Asliye Ceza Mahkemesi, sanığa ‘basit cinsel saldırı’dan 1 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Temyiz için dosya Yargıtay 14. Ceza Dairesi’ne gitti. Daire mağdur kadının ses çıkarmadığı ve tepki göstermediği gerekçesiyle davayı sanığın lehine bozdu.

 • Rize Çayeli’nde E.A. adlı kadına 6 yıl boyunca tacizde bulunan ve son olarak silahla saldıran M.Y. adlı şahıs hakkındaki davada hakim, “yeterli delil yok” diyerek tutuklanma talebini reddetti.

 • Ağrı’da alkol ve uyuşturucu madde bağımlısı olduğu öne sürülen bir kişi, eşini önce dövdü, ardından da yüzünü yaktı. Gözaltına alınan koca ifadesinin ardından serbest bırakılırken, eşi ve 2 çocuğu sığınma evine yerleştirildi. Evlendiği günden beri eşinden şiddet gördüğünü söyleyen M.İ., yardım istedi.

 • AKP Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Özbek vatandaşı Nadira Kadirova’nın, elinde swap izine (ateşli silah artığı, eldе kan vе barut sıçramaları) rastlanmadığı açıklandı. Nadira’nın nasıl öldüğü ise bir sır olmaya devam ediyor.

 • Karaköy-Kadıköy vapurunda kadınlara yönelik zincirleme taciz suçunu işlediği öne sürülen Rıza E. hakkında 3 ay 15 günden 3 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

 • MEB, kendilerine “Namaz gönüllüleri” diyen ve “Namaz kılmayan insanların namazla buluşmasını sağlamak” amacıyla kurulan Namaz Platformu üyelerinin, Türkiye’nin birçok yerinde öğrencilere yönelik etkinlik düzenlemesine izin verdi.

 • Konya’da sosyal medya hesabından beden eğitimi dersinde eşofman giyen öğrencilerin zina yaptığı iması içeren mesajlar paylaşan Ayşe Kemal İnanç Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde görevli felsefe öğretmeni Ercan Harmancı, MEB tarafından hakkında açılan soruşturma sonucu öğretmenlik mesleğinden ihraç edilmişti. Ercan Harmancı, öğretmenlik mesleğinden ihraç edilmesi kararının ardından açtığı karşı davayı kazandı, öğretmenliğe geri döndü.

 • İstanbul Kadıköy İmam Hatip Ortaokulu’nda karma eğitim fiilen sonlandırıldı. Öğrencilere takke takılan okulda ayrıca ‘sevap puanı’ kartı uygulaması yapıldı.

 • MEB ve Diyanet’in hazırladığı protokole göre, okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine “değerler eğitimi” dersini verecek eğitmenleri il müftülüklerinin belirlemesi kararlaştırıldı.

 • Aksaray’da bir okulda otizmli öğrencilerin okula alınmasına tepki gösteren veliler protesto eylemi gerçekleştirerek otizmli çocukları yuhaladı. Olay tarihe bir kara leke olarak geçti.

 • Esenyurt’ta bulunan Cihan Tekstil’den tazminatı verilmeden atılan Reyhan Kara, işyeri önünde basın açıklaması yaptığı sırada patron Şükrü Üner’in saldırısına uğradı ve taşla kafası yarıldı.

 • Ekonomik krizin etkileri ile birlikte Türkiye’nin değişik yerlerinden intihar haberleri geldi. Fatih’te aynı evde yaşayan 4 kardeşin intiharının ardından, Antalya ve Bakırköy’de de toplu intiharlar yaşandı.

 • 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü dolayısıyla Türkiye’nin değişik kentlerinde eylemler düzenlendi. İKD, ”Yoksulluk, gericilik, şiddet: Böyle gelmiş böyle gitmez” başlığıyla İstanbul, İzmir ve Gaziantep’te eylem ve etkinlikler düzenledi.

 • Şili’de yoksulluğa ve hayat pahalılığına karşı başlayan protestoları izleyen ve belgeleyen 38 yaşındaki kadın gazetecinin evinde ölü bulunmasının ardından sokağa çıkan kadınlar gözleri siyah bantla bağlı bir şekilde “Acılarımız büyük olsa da umudumuz dipdiri” diyerek eylem yaptı.

 • Kadınlara yönelik şiddet ve tacizleri protesto etmek amacıyla Şili’de başlayan danslı protesto Lastesis ile Türkiye dahil birçok ülkede kadınlar sokaklara çıktı.

 • Sakarya’da entegre tavuk eti tesisinde çalışan Derya Bal, patronunun kreş yükümlülüğünü yerine getirmemesi üzerine iş akdini feshetti ve dava açtı. Mahkeme, işçiye kıdem tazminatının ödenmesine hükmetti.

Aralık

 • Aralık ayında en az 21 kadın cinayeti işlendi.1 kadının ölümü ise kayıtlara şüpheli ölüm olarak geçti.

 • Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Bölümü 2’inci sınıf öğrencisi Ceren Özdemir cezaevinden firar eden bir saldırgan tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Polis sorgusunda cinayeti itiraf eden Özgür A.’nın 12 suç kaydının olduğu, 14 yıl önce de Ordu’da bir çocuğu öldürdüğü ortaya çıktı.

 • Burdur’da yaşayan Gül Efe, oğlunun 18’inci yaş gününde astsubay olan eşi Mehmet Efe’nin uyguladığı şiddet sırasında başına aldığı darbe nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Hastanede 5 günlük yaşam savaşı veren Gül Efe hayatını kaybetti.

 • İzmir’in Ödemiş ilçesinde yaşayan 38 yaşındaki Filiz Tekin, 6 Aralık Cuma akşamı evli olduğu İbrahim Tekin tarafından fiziksel şiddete maruz bırakıldı. Şiddet sonrası bayılan Filiz’i hastaneye götürmeyen Tekin, çocuklarına da teyzelerini aramalarını yasakladı. Ege Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan Tekin, doktorların tüm müdahalelerine rağmen hayatını kaybetti.

 • ETEM’de temizlik işçisi olarak çalışan 1 çocuk annesi Zehra Erdemir (45), kendisini bir süredir rahatsız eden Recai Ç.’nin (34) bıçaklı saldırısına uğradı. Boğazı kesilen Zehra Erdemir, Bayburt Devlet Hastanesinde hayatını kaybetti.

 • AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ATO Congresium’da düzenlenen Uluslararası Yerel Yönetimlerde 6. Kadın Şurası’nda “Elbette kadına yönelik şiddet başta olmak üzere, mücadeleye devam etmemiz gereken sorunlarımız vardır. Ancak, istisnai bir takım olayları büyüterek, bu güzel fotoğrafı gölgelemeye çalışanlara izin veremeyiz.” şeklinde açıklamalarda bulundu, artan şiddet ve kadın cinayetlerini birer istisna olarak değerlendirdi.

 • Van’ın Çatak ilçesinde bulunan bir lisede iki öğretmenin doğum günü kutlamak için birbirlerine sarılarak tebrik etmesi suç sayıldı. “Hizmet içinde devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışta bulunmak” iddiasıyla başlatılan idari soruşturmada kadın öğretmene aylıktan kesme ve sürgün, erkek öğretmene ise sürgün cezası çıktı.

 • Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteklediği, Lider Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından yürütülen “Ufukta Bilim Var Projesi” erkek öğrencilere yöneliktir ibaresiyle yayınlandı, cinsiyet ayrımcılığı sergilendi.

 • TÜİK tarafından yapılan araştırmaya göre 2018 yılında çalışan kadınlar, erkek çalışanlardan yüzde 7.5 daha az ücret aldı. 2006 yılında yapılan çalışmada bu oranın yüzde 1.4 olduğu, geçen süre içerisinde makasın açıldığı belirtildi. Sosyal gelişme nedeniyle değil de hanenin geçim sıkıntısı yüzünden kadınların iş gücüne katılımının artması kadınların düşük ücrete mahkumiyetini arttırdı.

 • Geçim sıkıntısı nedeniyle yaşanan intihar vakalarına bir yenisi eklendi. Çorum’da 33 yaşındaki Oktay A., evinde kendini elektrik kablosu ile asmak suretiyle intihar etti.

 • Aylardır maaşları ödenmeyen Doğa Koleji öğretmenleri, okulun tüm illerdeki kampüslerinde iş bırakarak haklarını talep etti

İLERİCİ KADINLAR DERNEĞİ

08.01.2020