AKP, 21 yıllık iktidarı boyunca memleketi enkaza dönüştürdü. Emekçiler, Cumhuriyet’in 100. yılında gerici, piyasacı, kadın düşmanı bu rejimden kurtulmak zorundadır. Geleceğimizin bir avuç haraminin eline, çocuklarımızın tarikat ve cemaatlerin insafına, haklarımızın ittifak masalarına terk edilmesini reddediyoruz!

Bu seçim gericilikle laiklik arasındadır!

Laikliğin tasfiyesiyle bugün kadınların tüm hakları tartışmaya açılıyor. İttifak masalarında gerici siyasi partiler kadınların kazanımlarını yok edecek pazarlıklar yapıyor. İstanbul Sözleşmesi’nden gericilerin hedefi doğrultusunda imzanın çekilmesi yetmiyor, 6284’e saldırılıyor. Laikliğin tasfiyesinden cesaret alanlar her hamlede el yükseltiyor. Tarikat ve cemaatler geleceğimizin üzerine kabus gibi çöküyor. Çocuklarımız, gençlerimiz bu yobaz çevrelerin insafına terkediliyor.

Bu seçim sermaye çeteleriyle emekçi halk arasındadır!

Bu düzen, sermayenin, küçük bir azınlık olan patronların karları uğruna milyonlarca emekçiyi yoksulluk sınırının altında, açlık sınırında yaşamaya mahkum ediyor. Emekçi kadınlara asgari ücretin dahi altında güvencisiz çalışma reva görülüyor. Rant ve kâr yarışında insanlarımızın canı hiçe sayılıyor. Yıllardır nasıl bir felaketi yaşadığımız daha iki ay önce on binlerce yurttaşımızın kaybıyla ortaya çıktı. Emek düşmanı ve piyasacı bu rejimden kurtulmadığımız sürece, doğal afetler, emekçilerin canına mal olan felaketlere dönüşmeye devam edecek.

Bu seçim NATO’cu işbirlikçilerle memlekete sahip çıkanlar arasındadır.

Yıllardır bölgemizde savaşları körükleyen, cihatçı çetelere her türlü desteği sağlayan, emperyalizmin savaş örgütü NATO milyonlarca kadının ve çocuğun, mülteci ya da göçmen durumuna düşmesinin baş sorumlusudur. Başta bölgemiz olmak üzere dünyanın değişik bölgelerinde sömürü mekanizmaları ya da savaş politikaları ile tahakküm kurmaya çalışan emperyalizmle hesaplaşmadan ne kadınların ne de emekçilerin eşitliğinden bahsedilemez. Bugün düzen partilerinin tamamı emperyalizm ile uyum aramakta, emperyalizmin savaş örgütü NATO’ya evet demektedir.

Bizim seçimimiz, sömürü düzenine, emperyalizme ve onun savaş politikalarına, gericiliğe dur demek içindir.

Bu nedenle;

Kadınları ucuz iş gücü olarak gören, emek sömürüsünün devamından yana olan patron partilerine oy yok!
Laikliği ağzına dahi almayan, İstanbul Sözleşmesi’ni sahiplenmeyen, gericilikle uzlaşan ittifaklara oy yok!
AKP’nin piyasacı, gerici politikalarını meşrulaştırarak bugünlerin temelini atan ‘yetmez ama evetçilere’ oy yok!
Gericilere, faşistlere, piyasacılara, kadın düşmanlarına oy yok!
Emperyalizmin işbirlikçilerine, emperyalizmin savaş örgütü NATO’ya evet diyenlere oy yok!
Geleceğimizi sermaye çetelerinin, gerici tarikatların elinden kurtaracağız! Emekçilerin laik, eşit ve bağımsız cumhuriyetini kuracağız!
Seçimlerde oylarımızı emek için, eşitlik için, özgürlük için,bağımsızlık için, laiklik için kullanacağız!
Bizim seçimimiz yeni bir cumhuriyet, sosyalist bir ülke içindir.
Bütün kadınları seçimlerde bu ilkeleri savunan Sosyalist Güç Birliği’ne omuz vermeye çağırıyoruz!
İKD eşit, özgür, laik bir ülke mücadelesini seçimlerde de seçimlerden sonra da yükseltmeye devam edecektir.

İLERİCİ KADINLAR DERNEĞİ

25.04.2023