Türkiye’de ekonomik kriz ve işsizlikle beraber yoksulluk derinleşiyor. TÜİK, Eylül ayı açlık sınırını 3.049 TL olarak açıkladı. Asgari ücret ise 2.825 TL! Emekçiler açlık sınırının altında yaşarken, Sayıştay raporuna göre AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sarayı’nın 1 günlük harcaması 7 Milyon TL!
Emekçiler temel gıda maddelerine dahi ulaşamıyor. Gıda fiyatlarındaki artışı zincir marketlere bağlayan iktidara, sermayeden ,market kredisi çözümü geldi! Zincir marketlerde alışveriş kredisi dönemi başlaması yoksulluğun hangi boyutlara ulaştığını gösteriyor. Emekçiler açlık sınırının altında, her gün yenisi eklenen zamlar ve borçlarla hayatta kalmaya çalışıyor.
Emekçiler ‘geçinemiyoruz’ öğrenciler ‘barınamıyoruz’ diyor! Emine Erdoğan ise halka tasarruf yapmasını öğütlemekten geri kalmıyor! Temel gıda maddelerine dahi ulaşamayan emekçilere ‘mangoyu kurutarak tüketin’ önerisinde bulunuyor! Daha öncede geçim sıkınıntısı çeken emekçilere porsiyonlarınızı küçültün sözleriyle akıl veren Emine Erdoğan günlük gideri binlerce emekçinin gelirinden fazla olan sarayından emekçilerle dalga geçmekten vazgeçmelidir. Bu ülkenin en büyük israfı saraylarınız ve asalak patron sınıfıdır. En büyük tasarruf ise bu yağma düzeninden kurtulmak olacaktır.
Bizleri açlık sınırı altında yaşamaya mahkum eden bu düzene alışmayacağız! İnsanca bir yaşam eşitlikçi bir düzen istiyoruz.
İLERİCİ KADINLAR DERNEĞİ
04.10.2021