Kadına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin taraf devletlere önemli yükümlülükler getiren İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı kararnamesi ile feshedilmesine karşı yargı süreci devam ediyor.

28 Nisan’da Danıştay 10. dairesi İstanbul Sözleşmesi’nin fesih işleminin iptali istemiyle açılan davaları esastan görüşecek.

Geçtiğimiz yıl alınan iptal kararının Anayasaya aykırı ve hukuksuz olduğu, yürütmeyi durdurma talebinin reddine  karşı oy kullanan iki üyenin ve Danıştay Savcısı’nın mütalaası  ile tescillenmiştir.

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı bir hukuksuzluk örneği olduğu gibi aynı zamanda gericiliğin, tarikat ve cemaatlerin tahakkümünün ürünüdür.

Laikliği adım adım tasfiye eden AKP iktidarının, kadınların yaşamlarını hiçe sayarak ”aile değerlerimize aykırı” olduğu gerekçesiyle İstanbul Sözleşmesi’ni rafa kaldırması nasıl bir zihniyetle karşı karşıya olduğumuzu bir kez daha göstermiştir.
28 Nisan’da görüşülecek olan dava hukuki açıdan olduğu kadar ülkemizin geleceği açısından da önemlidir.

İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararına karşı yaptığımız itirazlar ve başlatmış olduğumuz hukuki sürecin takipçisiyiz. Fesih kararı iptal edilmeli, İstanbul Sözleşmesi etkin şekilde uygulanmalıdır.

Haklarımızdan, İstanbul Sözleşmesi’nden ve laiklikten vazgeçmiyoruz.

28 Nisan Perşembe Günü davayı takip etmek üzere Danıştay’ın önünde buluşuyoruz.

İLERİCİ KADINLAR DERNEĞİ