”Eşit, Özgür, Laik Bir Ülke İçin Buluşuyoruz” etkinliğinde, yüzlerce yurttaş bir araya gelirken, etkinliğe eşit, özgür, laik bir ülke için mücadeleyi büyütme kararlılığı damga vurdu.

İlerici Kadınlar Derneği (İKD) İstanbul’da gerçekleştirdiği etkinlikle kadınlar ağırlıklı olmak üzere yüzlerce yurttaş eşitlik, özgürlük ve laiklik için bir araya geldi. Göztepe Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da Damla Özen’in sunumuyla gerçekleşen ”Eşit, Özgür, Laik Bir Ülke İçin Buluşuyoruz” etkinliğinin açılış konuşmasını İKD Genel Başkanı Umut Kuruç gerçekleştirdi. Kuruç konuşmasında şunları kaydetti:

“Daha geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı bir açıklama yaptı. Bu sistemde dar gelirliler hariç, üretici firmalar, ihracatçı firmalar kar ediyorlar, çarklar dönüyor dedi. Evet o çarklar dönüyor, o çarklar döndükçe bizleri öğütüyor. İşte bu çarklar dönsün diye, laikliği, cumhuriyetin bütün değerlerini, kazanımlarını tasfiye ettiler. İşte bu çarklar dönsün diye, bizi gericilikle, karanlıkla kuşatıyorlar. Sermayenin doymak bilmez hırsını, savaşların sorumlusu emperyalizmin planlarını, tevekkülle karşılayacak bir toplum istiyorlar çünkü.”

Avukatlar Sendikası Genel Başkanı Selin Aksoy yaptığı konuşmada “Hem İstanbul sözleşmesini savunuyor hem de şiddete uğrayan kadınlar ve çocuklar için mücadele ediyoruz. İKD’nin bu anlamda mücadelesini kutluyoruz” dedi.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Esin Köymen ise yaptığı konuşmada “Gezi tutuklularına selamlarımızı gönderiyoruz. Mücadelemiz sürecek. Gezi için adalet nöbetine desteklerinizi bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.

Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy ise konuşmasında şunları kaydetti: “AKP okulları teslim almış durumda. Gerici kadroları okullarda etkin hale getiriyor, rejime uygun insan yetiştiriyorlar. Parasız eğitim olanakları ortadan kalktı, kamusal eğitim tamamen çökmüş durumda. Tüm toplumu ödünsüz bir laiklik için mücadele etmeye çağırıyoruz.”

Yargıçlar Sendikası Başkanı Ayşe Sarısu Pehlivan konuşmasında “Hepimizin hayali çağdaş bir ülkede yaşamak bu hayali gerçekleştirebiliriz. Umudun cesareti güçlendireceğini bilerek hukuka sahip çıkarak inancımız ve umudumuzdan vazgeçmeyeceğiz bu ülke ve adalet sistemi bizim. Korkmuyoruz susmuyoruz ve biat etmeyeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Gazeteci-Yazar Zülal Kalkandelen ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Bugün burada duyduğunuz sesler laikliğin aynı zamanda sınıf bilincinin gelişmesi için elzem olduğunu söyleyenlerin sesidir. Laiklik olacaksa tarikatlar ve cemaatler olmayacak. Laikliğin bu coğrafyada hayati olduğunu vurgulamak zorundayız.”

Etkinlikte, Mercan Erzincan, Güvenç Dağüstün, Gülseven Medar ve Peradi Ensemble sahne alırken, Gülsen Tuncer şiirler ile eşlik etti. Mehmet Aytaç ile Çocuk Drama Atölyesi bir gösteri sergiledi.

Etkinlik eşit, özgür, laik bir ülke için mücadeleyi büyütme kararlılığı ile sona erdi.