Haklarımızdan, İstanbul Sözleşmesi’nden ve laiklikten vazgeçmiyoruz!
Yeni göreve getirilen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Araştırma Komisyonu’nda yaptığı sunumda pandemi döneminde kadına şiddet olaylarındaki artışın tolere edilebilir olduğunu ifade etmiştir.
Bir ay gibi kısa süreli bakanlık döneminde yaptığı açıklamalar ve icraatları ile AKP’nin gerici politikalarının temsilciliğini üstlenen Derya Yanık bu ifadeleri ile  kadına yönelik  şiddeti meşrulaştırmıştır.
Aile Bakanı daha önce de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla devlet koruması altındaki çocuğu kameralar önünde ifşa etmiş, Ramazan ayı dolayısıyla şeker vermediğini ifade etmişti.
İstanbul Sözleşmesi’ni bir gece vakti kararnamesi ile iptal eden AKP iktidarı şimdi de bakanlık eliyle şiddeti normalleştirmek istemektedir.
Tarikat ve cemaatlerin iktidar ortağı olduğu AKP’nin yeni rejiminde kadınlara dayatılan itaat ve biat kültürüdür. Kadına yönelik şiddeti hoş görmek yeni rejimin gerici karakterini bir kez daha ortaya koymuştur.
Ancak Aile Bakanı da AKP iktidarı da yanılmaktadır. Kadınlar dün olduğu gibi bugün de gericiliğinize boyun eğmeyecek, sömürüyü ve şiddeti hiçbir zaman tolere etmeyecektir. Sizler fıtrat diye dayattıklarınız ve kararnamelerinizle gideceksiniz.
Bizler haklarımızdan, laiklikten ve eşitlik mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.
İLERİCİ KADINLAR DERNEĞİ
22.05.2021