AKP İl Başkanının istismarın ve istismarcının avukatlığına soyunması tesadüf değildir!
22 yıllık AKP iktidarında her güne kadın cinayeti, şiddet, taciz ve çocuk istismarı haberiyle uyanıyoruz. Son olarak, Hakkâri’de 11 yaşında bir kız çocuğunun 3 kişinin cinsel istismarına uğradıktan sonra kayalıklardan aşağı atılması ve tutuklananların 8 ay sonra hiçbir şey olmamış gibi AKP Hakkâri İl Başkanı Zeydin Kaya’nın avukatlığında serbest bırakılmasını takiben kız çocuğunun intihar etmesi ülkemizin karşı karşıya olduğu karanlığı göstermektedir.

Kız çocuğunun şantaj ve tehditle susturulmaya çalışıldığı, doğrudan “Köy Meclisi” eliyle aileye şikâyetini geri çekme baskısı yapıldığı da haberlerde yer alıyor. Her gün utanç sayfalarına bir yenisi daha eklenirken yaşananlardan yalnızca biri bile siyasi iktidarın ülkemizi getirdiği noktayı gözler önüne sermek için yeterlidir. Susması gereken istismara uğrayan kadın ve çocuklar değil tarikat ve aşiret yapılanmaları, taciz ve tecavüzü ak’layan sapık zihniyettir!

Siyasi iktidarın ve ortaklarının hayalindeki Türkiye, tacizcinin-tecavüzcünün ak’landığı ve korunduğu bir Türkiye’dir. Öyle ki bu rezalette de tecavüzcülerin avukatı AKP’nin İl Başkanı’dır. Görülüyor ki İl Başkanı Zeydin Kaya, siyasi iktidarın 22 yıllık politikalarıyla uyumlu şekilde “meslek hayatını” sürdürmektedir! AKP’li İl Başkanının istismarın ve istismarcının avukatlığına soyunması tesadüf değildir!

Siyasi iktidarın zamanında cinsel istismara maruz bırakılan çocukların tecavüz failleriyle evlenmeleri halinde cezanın ertelenmesini içeren önergeyi TBMM’ye sunması, ENSAR Vakfı yurtlarında 45 erkek öğrenciye tecavüz edilmesi karşısında dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanının “Bir kereden bir şey olmaz.” sözleri, cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran yasayla ilgili AKP’li Adalet Bakanının “küçüğün rızası” kavramını kullanması, küçük yaşta kız çocuklarının evlendirilmeleri ile ilgili “Altı yaşındaki çocuğu da kimse başına bela almaz yani.” diyenin dönemin AKP Kayseri milletvekili Hülya Nergis Atçı olması, Diyanet İşleri Başkanlığının “9 yaşındaki kız çocuğu evlenebilir ve çocuk doğurabilir.” fetvası, İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızının 6 yaşından itibaren cinsel maruz bırakılmasındaki rolü ile Gümüşel’in avukatı Bulut Müslüm Gezer’in aynı zamanda Sultanbeyli Belediyesinin AKP’li Meclis Üyesi olması da tesadüf değildir!

Tecavüz faillerinin çocuğun ve ailenin şikâyetine ve adli tıp raporuyla tecavüzü doğrulamasına rağmen serbest bırakılması hukuk tarihimize geçen bir kara leke, AKP’nin yargısının özeti olmuştur. Ancak tüm bu yaşananlar “üzücü olaylar silsilesi” olarak okunmamalıdır.

Cezasızlığın, koruma-ak’lamanın, paralel yapılanmaların ve “mahalle baskısının” çocuklarımızın hayatını karartmasına “Dur!” deme vakti gelip de geçmiştir!

İlerici Kadınlar Derneği olarak tüm kadınlara çağrımız çocuklarımızı bir kara delik gibi içine çeken bu karanlığın karşısına hep birlikte dikilmektir! İKD’de örgütlen, laiklik için mücadeleyi büyütelim! Bu karanlık düzeni tersine çevirelim!

07.09.2023
İlerici Kadınlar Derneği