İKD Haziran Ayı Raporu

Ülkemizde devam eden ekonomik krizin Covid-19 salgınıyla beraber derinleştiği, işsizliğin arttığı, temel ihtiyaç ürünlerine ulaşımın güç hale geldiği bir dönemden geçiyoruz. Haziran ayında bunun en çarpıcı örneği kimi marketlerde önce peynire, ardından bebek mamalarına alarm takılması oldu.

Haziran ayının son günlerinde başlayan Onur Haftası dolayısıyla etkinlikler gerçekleştirilirken, LGBTİ bireylere karşı gericiler tarafından akıl almaz kampanyalar yürütüldü. AKP iktidarının her kademede ki yetkililerinden LGBTİ bireyleri hedef haline getiren açıklamalar yapıldı.

Haziran ayında da kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin önlenmesi doğrultusunda yükümlülüklerini yerine getirmeyen hükümet, İstanbul Sözleşmesi’den çıkılması yönünde hazırlıklar yapıldığını resmen ilan etmiş oldu.

Kadın cinayetleri

Haziran ayında en az 21 kadın öldürüldü.

• Kadınlar çoğunlukla aile fertleri tarafından öldürüldü. Öldürülen kadınların 12’si eşleri ve eşlerinin akrabaları tarafından, 1’i babası, 1’i komşusu,1’i birlikte olduğu erkek ,1’i arkadaşı, 1’i tanımadığı bir şahıs tarafından öldürüdü. 4 kadının kimler tarafından öldürüldüğü ise tespit edilemedi.

• Kadınların 9’u 30-40 yaşlarında,5’i 50-60 yaşlarında,3’ü 40-50,1’i 20-30 yaşları arasındaydı.1 kadın ise henüz 20 yaşındaydı.Öldürülen 2 kadının yaşı ise tespit edilemedi.

• Kadınlar en çok kesici ve ateşli silahlar kullanılarak katledildi. 11 kadın kesici aletlerle,7 kadın silahla vurularak öldürüldü. 3 kadının nasıl öldürüldüğü tespit edilemedi..

• Kadınlar en fazla evlerinde öldürüldü. 12 kadın kendi evinde,5 kadın sokakta,1 kadın yayladaki çadırda,1 kadın tarlada,1 kadın akrabasının evinde, 1 kadın ise işyerinde öldürüldü.

• Haziran ayında 16 Farklı ilde kadın cinayeti işlendi. Kadın cinayetlerinin 3’ü İstanbul ,2’si Ankara , 2’si Elazığ, 2’si Bursa’da gerçekleşti. Kadınların öldürüldüğü diğer iller Denizli, Konya, İzmir, Kahramanmaraş, Tekirdağ , Ağrı, Manisa, Aksaray, Düzce, Giresun,Ordu ve Eskişehir oldu.

• Haziran ayında öldürülen kadınların en az 24 çocuğu vardı.

** İstanbul Maltepe’nin Başıbüyük Mahallesi’nde yaşayan sağlık çalışanı, iki çocuk annesi Ayşegül Aktürk, reddettiği Muharrem E. adlı şahıs tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

**Konya’da, 44 suç kaydı olan ve kısa süre önce cezaevinden tahliye edilen Ahmet Ü., birlikte yaşadığı Nurgül Ünver’i sokakta pompalı tüfekle öldürdü.

**Arnavutköy’de 5 çocuk annesi Hatice Çelik, eşi Veysi Çelik tarafından sokak ortasında pompalı tüfekle vurularak öldürüldü. Olay anına şahit olan oğlunun Hatice Çelik’in başından ayrılmadığı görüldü.

**Elazığ’da Mikail K. isimli şahıs, kendisiyle görüşmek istemediği iddiasıyla 20 yaşındaki kızı Merve K.’yi tabancayla vurarak, öldürdü.

Kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı

• Haziran ayında en az 43 kadına şiddet uygulandığı, en az 27 çocuğun istismar edildiği basına yansıdı. Basına yansımayan vakaların sayısının ise çok daha fazla olduğu biliniyor.

**Gaziantep’te yaşayan iki çocuk annesi Emmun Ateş , altı yıllık eşi Turgut Ateş tarafından dövülerek boğazından ve yüzünden bıçaklandı.

**Ereğli’de Ümit A. isismli şahıs çocuklarını göremediği iddiasıyla on bir yıl önce boşandığı eşi Aslı D.’yi silahla yaraladı.

**İstanbul’un Bağcılar ilçesinde yaşayan Vesile U., evli olduğu ve kendisini öldürmeye çalışan şahıstan kurtulmak için birinci kattaki evinin penceresinden atlamak zorunda kaldı. Ayağında ve kolunda kırıklar oluşan kadın hastaneye kaldırıldı.

**Yirmi üç yıllık evliliği boyunca şiddet gördüğü Ragıp Canan’dan ayrılmak isteyen Nurtaç, vurulduktan sonra öleceğini düşünerek kanıyla “Beni Ragıp vurdu, üzülmeyin, kurtuldum” yazarak not bıraktı.

• Kadına yönelik şiddet suçlarında salıverme ve cezasızlık Haziran ayında da değişmedi.

**Ankara’da Erhan K. adlı şahıs, şiddet uyguladığı kız kardeşi Meryem B.’nin çalıştığı iş yerine otomatik tüfek ve pompalı tüfekle ateş açtı. Gözaltına alınan Erhan K.’ye mahkemece sadece ev hapsi cezası verildi

**Ankara’da Ahmet M.Ç. isimli bir şahıs, kendisini reddeden eski sevgilisini darp etti. Ayrıca kadının aracını da kullanılamaz hale getiren şahıs, yalnızca 3 ay uzaklaştırma cezası verilerek serbest bırakıldı.

**İstanbul Beşiktaş’ta erkek arkadaşından şiddet gördüğünü söyleyen Ceylan G. isimli genç kadının şikayeti ardından gözaltına alınan Nazır İ. adli kontrolle serbest kaldı. Serbest kalan şüpheli, Ceylan G.’yi elinden ve boynundan bıçakla yaraladı. Şüpheli yeniden gözaltına alındı.

**Ankara’da yaşayan Makbule D. adlı kadın, 2,5 yıldır evli olduğu Y.D. adlı şahsın kendisine cinsel ve fiziksel şiddet, 4 yaşındaki oğluna ise cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Polis tarafından gözaltına alınan Y.D., çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı.

**Uyuşturucu bağımlısı olduğu iddia edilen Köksal Ceylan, sokak ortasında, çalıştığı işyerinden dönen Seher Yardımcı isimli kadına fiziki saldırıda bulundu. Seher Yardımcı’nın ağır yaralandığı olayda saldırgan Köksal Ceylan gözaltına alındı. Bir süre sonra da serbest bırakıldı

Yargı,Medya,Siyaset

• Ekonomik krizin etkilerinin her geçen gün daha fazla hissedildiği ülkemizde Haziran ayında temel gıda maddelerinde ki artış ile birlikte kimi büyük marketlerde önce peynire ardından bebek mamalarına alarm takıldığı gözlendi.

• İstanbul Esenler’de 7 kişilik bir aile kira ücreti ödeyemedikleri gerekçesiyle sokağa atıldı.

• Emekçiler işsizlik ve yoksulluk ile başetmeye çalışırken kıdem tazminatının fona devredilmesi AKP hükümeti tarafından yeniden gündeme getirildi. İşçiler yaptıkları eylemler ile kıdem hakkına sahip çıkacakları mesajını verdi.

• AKP’nin barolara müdahale anlamına gelen yeni yasa teklifi tepki ile karşılandı. Çok sayıda Baro Başkanı’nın Türkiye’nin dört bir tarafından başlattıkları yürüyüşün Ankara’nın girişinde polis tarafından engellenmesinin ardından yapılan eylemlere binlerce avukat katıldı.

• AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin meclis genel kurulunda kadın cinayetlerini gündeme getiren vekile ”Bu ülkede AK Parti gelene kadar kadın kelimesinin adı yoktu Türkiye’de ” şeklinde yanıt verdi.

• Onur Haftası etkinlikleri bu yıl Covid-19 salgını nedeniyle online gerçekleştirilirken, gerici kuruluşlar tarafından LGBTİ bireylere dönük adeta linç kampanyaları yürütüldü. Hükümet yetkililerinden, Diyanete, tarikat uzantısı dernek ve vakıflardan, KADEM’e kadar pek çok kişi ve kuruluş tarafından LGBTİ bireyleri hedef gösteren açıklamalar Haziran ayının son günlerinin gündemine oturdu.

• Yargıtay kendisinden boşanmak isteyen kadını öldürdüğü için müebbet hapis cezasına çarptırılan Recep İnçke hakkında verilen kararı bozdu. Mahkeme kararının ardından savcılık katil için haksız tahrik indirimi uygulanmasını istedi.

• Evli olduğu şahsın şiddetinden kaçmak için karakola giden kadın, sığınma evine yönlendirildi. Ancak aynı karakolda çalışan ve evli olduğu şahsın da arkadaşı olan komiser, şiddete maruz bırakılan kadının adresini saldırgan şahısa söyledi.Olay meclis gündemine taşındı.

• Aylardır kayıp olan Gülistan Doku’nun bulunması için yürütülen soruşturmada bir numaralı şüpheli olan erkek arkadaşı Zainal Abarakov’un telefonundaki Rusça yazışmaların ‘özel’ bulunarak incelenmediği anlaşıldı.

• Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi ders notlarında aile içi cinsel istismarı meşrulaştırıcı ifadeler yer aldı. Prof. Dr. Mücahit Dilekmen tarafından hazırlanan notlarda, istismar nedeni olarak “6-8 yaşında kız çocuğu olmak”, “küçük kızda aniden gelişen baştan çıkarıcı tavırların varlığı” gibi ifadelerle çocuk suçlandı

• Wushu Federasyonu’nun erkek sporcuların köşesinde kadın, kadın sporcuların köşesinde ise erkek antrenör bulunmasını ‘nikah düşüyor’olması nedeniyle yasakladığı ve cinsiyet ayrımcılığı yaptığı ortaya çıktı

• Sosyal medya kullanıcılarının cinsiyet eşitliğine vurgu yaparak, her konuda kadınlara dayatılan tüm kadın hakları ihlallerine tepki vermek adına başlattığı ‘erkekler yerini bilsin’ akımına ilişkin AKP’nin kadın örgütü, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ”#erkekleryerinibilsin akımı inandığımız değerleri zedeleyecek boyuta ulaşmıştır. Bu durumu kınıyor ve reddediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Direnen Kadınlar ve Kadın Hakları

• Dünya ev işçileri günü dolayısıyla İMECE sendikası tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi, ev işçilerinin özellikle pandemi sürecinde yaşadıkları güçlüklere dikkat çekildi.

• Sosyal medya kullanıcıları tarafından başlatılan ve cinsiyet ayrımcılığına dikkat çekmeyi hedefleyen #erkekleryerinibilsin paylaşımları kısa sürede Türkiye’nin gündemine oturdu.

• Nijerya’da son dönemde artan cinsel taciz ve tecavüz vakalarına karşı düzenlenen protesto gösterilerinin ardından 36 eyalette cinsel saldırılara karşı acil durum ilan edildi.”